Yatırım yapmaya başla!

Boeing MCAS Sistemi, FAA Araştırmaları ve Güncellemelerin Testleri

Gündemden düşmeyen faciaları ile Boeing MCAS sistemine odaklanılan araştırmalar, benzerlik gösteren iki kaza ve FAA değerlendirmeleri.
Boeing MCAS Sistemi, FAA Araştırmaları ve Güncellemelerin Testleri

Mart’ta Etiyopya’da çöken Boeing Co. 737 MAX’in kontrolündeki pilotlar, başlangıçta uçak üreticisi tarafından ortaya konan acil durum prosedürlerini takip ettiler ancak araştırma ön bulguları hakkında brifing alanlara göre jeti kontrol altına alamadılar.

10 Mart kalkışından kısa bir süre içinde uçağın burnunu otomatik olarak aşağı indiren bir uçuş kontrol sistemini kapattıktan sonra, ekip uçağın tırmanmasını engelleyemediğini ve dalışlar yaptığını söyledi. Son dalma, uçaktaki 157 kişinin ölümüne sebep oldu.

MCAS Ayrıntısı

Boeing MCAS Ayrıntısı Dikkat ÇekiyorAraştırmacılar tarafından daha fazla değerlendirmeye tabi tutulan olayların sırası, son beş ay boyunca Boeing ve ABD Federal Havacılık İdaresi Başkanlığı tarafından MCAS, pilotlar olarak adlandırılan şüpheli durak önleme özelliğini kapatmak için yapılan prosedürleri takip ederek soruları dile getiriyor.

Maneuvering Characteristic Augmentation System olarak adlandırılan MCAS uçağın anormal durumlar altında kontrolünü artırmak adına sensörlerin şartları algılaması ile devreye giren; Boeing’in uçaklarında kullandığı ancak çok fazla bilgi vermediği düşünülen bir sistem.

Düşüş Anında Kapatılan Sistem Yeniden Açıldı

Kapatılmış Sistem Düşüş Anında Devreye GirdiEtiyopya Havayolları uçuş 302’deki pilotlar, başlangıçta otomatik sistem tarafından çalıştırılan elektrikli motorlara giden elektriği keserek acil duruma tepki gösterdi, ancak sistemi dik bir aşağı açıyla başa çıkmak için yeniden devreye sokmuş gibi göründüğü de belirtiliyor. 

Pilotların neden Boeing’in standart acil durum kontrol listesini izlemeye devam etmek yerine otomatik sistemi tekrar açtığı belli değildi, ancak hükümet ve sanayi yetkilileri olası nedeni, burnu yükseltmek için manuel kontrollerin istenen başarıya ulaşmadığı için olacağı yönünde.

Pilotların, MCAS’ın etkilediği uçağın kuyruğundaki aynı hareketli yüzeyleri kontrol eden manuel bir tekerleği krankladıktan sonra elektrik gücünü tekrar açtığı söyleniyor.

Araştırmacılara göre uçağın burnunu yükseltmeye çalışmak için elektrik anahtarları kullanmaya başladılar. Ancak, elektrik gücü de MCAS’ı yeniden etkinleştirdi ve güçlü aşağı doğru komutlarını sürdürmesine izin verdi.

İki Kaza ve MCAS Odağı

İki Benzer Kazada Odak MCASEkim ayında Endonezya’daki bir 737 MAX kazasında da görülen aynı otomatik sistem, Adalet Bakanlığı ceza soruşturması da dahil olmak üzere çeşitli kongre ve federal soruşturmaların odağı haline geldi.

En son detaylar, uçağın kara kutu kayıt cihazlarından indirilen verilere dayandığını söyledi. Etiyopyalı araştırmacılar, önümüzdeki günlerde öngörülen kazanın ön sonuçları hakkında raporlarını yayınlamaya hazırlanırken ABD tarafında sürecin geciktirildiğine dair yüksek tepkilere maruz kalıyorlar.

Aynı Kilit Etkiler

Kilit Noktaların Benzerliği Dikkat Çekiyor29 Ekim’deki Lion Air Flight 610 kazasını soruşturan araştırmacılar, tek bir sensörden gelen hatalı verinin MCAS sisteminin yanlış ateşlemesine neden olarak uçağı ölümcül bir dalışa gönderdi ve gemideki 189 kişinin tamamının ölümüne neden olduğuna inanıyor. Her iki kazanın da ayrıntılarına yer verilen kişilere göre, aynı kilit etkenlerin bazıları Etiyopya kazasında da etkili oldu.

Lion Air kazasından sonra, Boeing ve FAA dünya çapındaki 737 MAX operatörüne bülten yayınladılar ve uçaktaki uçuş kontrol sisteminin saman rayına inmesi ve yanlışlıkla burnu aşağı bastırması durumunda takip etmek için eğitildiklerini hatırlattılar.

Bu prosedür daha önceki 737 modellerinde bulunan diğer bir uçuş kontrol özelliği gibi, yeni MCAS’ı da güç keserek devre dışı bırakmak için çalışıyor. Uçak üreticisi ve FAA’nın bu korumanın altını çizdiği bültenleri, ABD Havacılık Endüstrisi görevlilerinin uçağın emniyeti için Lion Air kazasından sonra sık sık söz edildiğini vurguladı.

Boeing Uçaklarına Güveniyor

Boeing Uçaklarına Güvendiğini AçıkladıBoeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, pilotlara verilen bilgiler sorulduğunda 13 Kasım’da yayınlanan bir televizyon röportajındaki prosedürü belirtti.

Muilenburg “Aslında, bu eğitim kılavuzunun bir parçası. Bu barındırılan bir prosedür ve bu yüzden verdiğimiz bültenler mevcut.” dedi ve üreticinin uçağın güvenliğine inandığını belirtti.

Geçen hafta gazetecilere yönelik brifingde, bir Boeing yetkilisi her iki kaza ile ilgili soruşturmaların sürdüğünü vurgulamıştı. MCAS sistemi ve ilgili eğitim değişiklikleri için yeni bir yazılım düzeltmesini de ana hatlarıyla açıklamıştı.

Süreç Aylar Alabilir

Araştırma ve Testlerin Aylar Alabileceği SöyleniyorGözden geçirilmiş sistem, hatalı verilerin tetiklenmesini önlemek için orijinal olarak tasarlanmak yerine iki sensöre dayanmakta. Sistem şimdi daha az agresif hale getirilmek ve pilotların üzerinde Boeing ve FAA açıklamalarına göre daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamak için tasarlanacak.

Boeing’in ürün stratejisi başkan yardımcısı olan Mike Sinnett, geçen hafta uçak üreticisinin “Yaptığımız değişikliklerin bu kazaların herhangi birini ele alacağına tamamen güveniyoruz.” demişti.

Yazılımın düzeltilmesi konuyla ilgili bilgilendirilen bir kişiye göre, Nisan ayının ortasına kadar kısa sürede gelebilir, ancak düzenleyicilerin onaylaması ve görevlendirmesi için daha önce denenmesi gerekir. Böylece topraklı filo hizmete geri dönebilir.

Ancak sürece yakın bir başka kişi, nihai FAA incelemelerinin ve testlerinin altı hafta kadar sürebileceğini belirtti. Bundan sonra, bazı denizaşırı regülatörlerin, denetledikleri uçaklar için düzeltmeyi incelemeleri ve onaylamaları aylar alabileceği de söz konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum