Yatırım yapmaya başla!

Max’in En Büyük Müşterisi Southwest Airlines Denetime Geçti

Dünya genelinde facialar ile gündeme gelen Boeing 737 8-Max tipi jetin testleri sürerken, ürünün en büyük müşterisi motor testlerine başladı.
Max’in En Büyük Müşterisi Southwest Airlines Denetime Geçti

Southwest Airlines Co. (LUV %0.25), Boeing Co. BA’daki yaklaşık bir düzine motor üzerinde bir bileşen problemi veya üretim hatası olup olmadığını belirlemek için denetim yaptı. Sistemik bir motor sorununun herhangi bir göstergesinin bir baş ağrısına dönüşebileceği düşünülebilir.

Güneybatı sözcüsü Brandy King’e göre denetimler, motor üreticisi tarafından önerildi. Southwest MAX’ın motor sorunu yaşamasından sonra ve Orlando, Fla’da 26 Mart’ta acil iniş yapmak zorunda kalınmasından sonra çalışmalara başladı. 

Taşıyıcı bakım ekibi, MAX’ın LEAP-1B motorlarının önerilen incelemelerini tamamladı ve sonuçları kendi üreticileri CFM International’a sunduğunu belirtti. CFM, General Electric Co. ve Fransa’daki Safran SA’nın ortak girişimi. Bayan King, CFM’ye teknik sorular yöneltti.

CFM, Orlando motor arızalarının nedeninin araştırılmaya devam ettiğini ve Southwest tarafından sunulan denetim sonuçlarının gösterdiğini söylemeyi reddettiğini söyledi. Güneybatı’da denetimler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Tek Motor Uçuş Kabiliyeti

Konuyla ilgili bilgi veren kişiler, denetimlerin geçen ay hatalı çalışan motorun ayrıntılı bir incelemesini takip ettiğini söylemişti. Bir kişi motorun yüksek basınç kısmında parçalandıktan sonra motorun iç hasar görmesine neden olduğunu belirtti, ancak diğerleri motor arızasını farklı şekillerde açıkladı.

Sanayi ve hükümet yetkilileri, motor muayenelerinden kesin sonuçlar çıkarmak için henüz erken olduğu konusunda uyardı. Denetimler, mevcut operatörler üzerinde hiçbir etkisi olmadan tamamen ihtiyati tedbir haline gelebilir. Diğer tüm modern, ikiz motorlu ticari uçaklar gibi 737 MAX, tek bir motorla uçacak şekilde tasarlanmış ve onaylanmıştı.

Mart olayında kimsenin canı yanmadı ve ne acil iniş ne de programlanmamış motor muayenesi, beş aydan kısa bir süre içinde denizaşırı 737 MAX jet uçağının iki ölümcül kazasından kaynaklanan yazılım düzeltmeleri soruşturmalarıyla bağlantılı değil.

Hizmete Dönüş Tarihi Belli Değil

Southwest, benzer parça aşınması ve yıpranma belirtileri gösterip göstermediklerini belirlemek için 737 MAX uçaklarındaki Victorville, California’daki bir depolama tesisinde motorları inceledi. Taşıyıcı, MAX jetinin 34 tanesini oraya park etti.

MAX’ın en büyük müşterisi olan Southwest, uçağın 5 Ağustos’a kadar uçuşlarına devam etmeyi planlamadığını, Jet’in hizmete geri dönüşünün kesin zamanlamasının belirsizliğini koruyacağını belirtti.

Uçaklar yolcu taşımasına devam etmeden önce Boeing ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), önce Etiyopya Havayolları tarafından 737 MAX jetlerinin burunlarını iten bir uçuş kontrol özelliğinin yanlış çalışmasını önlemek için tasarlanan bir yazılım düzeltmesinin özellikleri üzerinde hemfikir olmalı. 

Farklı Problemler

CFM’nin MAX motoruyla başka problemleri var. Bir bileşen üretim hatası Boeing’i iki yıl önce, ilk uçağın teslim edilmesinden önce MAKS günlerinin uçuşlarını geçici olarak askıya almak zorunda bıraktı. Birkaç motorun onarımı için Fransa’ya geri gönderilmesi gerekiyordu.

Motor üreticisi daha önce, LEAP-1B’nin bazı koşullar altında aşırı iç karbon birikintileriyle karşılaşabileceğini söylemişti. CFM, güvenlik sorunu olmadığını ve şirketin sorunu yönetmeye devam ettiğini söyledi.

Daha yakın zamanlarda CFM, MAX motorlara olan talebe ayak uydurmak için mücadele etti. CFM, bu ay yetişmesine yardımcı olmak için, LEAP-1B motorlarını Boeing’in planlandığı gibi üretmeye devam edeceğini ve MAX’ın filosunun parka alınmasıyla ayda 52 tek koridorlu jetleri ürettiğini duyurdu.

FAA Araştırması Devam Ediyor

Planlanandan daha hızlı yıpranan motor bileşenleriyle uğraşmak, onları kontrol etmesi veya onarması gereken havayollarında rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda üretici için maliyetlidir. İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce Holdings PLC, Boeing 787 Dreamliners’ı güçlendiren motorlarındaki parçalar beklendiği kadar uzun olmadığından, 1 milyar dolardan fazla maliyetle karşı karşıya kaldığını ve şirketin sorunların giderilmesi üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu arada Washington’da, Cuma günü FAA başkanı Dan Elwell’in vekili ABD MAX operatörleri ve pilot sendikalarıyla bir araya geldi. 

Bir ajans sözcüsü, sanayi ve pilot girişini bir araya getirmek için bir dinleme oturumu olarak nitelendiren Elwell’den, grubun operasyonel bakış açısının FAA’nın karar vermesine yardımcı olmak açısından kritik önem taşıdığını belirtti. Boeing temsilcileri toplantıya davet edilmedi.

Ajansa göre, “Aynı düzeyde şeffaflık, diyalog ve havacılığın karşılaştırılmaz güvenlik kaydını oluşturan mevcut tüm araçlar aynı zamanda FAA’nın uçağın hizmete geri dönüşünü gözden geçirmesi için de geçerli olacak.” sözlerine dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum