Yatırım yapmaya başla!

Boeing Jetlerinin İptal Süresi Uzarken, Havayolu ve Yolcu Taraflı Sonunlar Artıyor

Boeing 737 Max tipi jetlerin facialarından sonra, uçakların uçuştan kaldırılması; araştırmaların uzayan süresi havayolu şirketleri ve yolcularda aksaklıklara yol açıyor.
Boeing Jetlerinin İptal Süresi Uzarken, Havayolu ve Yolcu Taraflı Sonunlar Artıyor

Boeing Co.’nun 737 MAX jet uçağının gündeme geldiği facialar, havayolu endüstrisinde dalgalanmaya devam ediyor, iki havayolu şu anda uçak iptallerini geciktirmekle uğraşırken uçuş ertelemelerini ise Ağustos’a kadar uzatıyor.

American Airlines Group Inc. Pazar günü yaptığı açıklamada, 19 Ağustos’a kadar MAX uçuşlarını iptal edeceğini açıkladı. Southwest Airlines Co. En büyük MAX jet filosuna sahip olan uçağı programlarından 5 Ağustos’a kadar çekti. İki havayolu günde ortalama 275 uçuş kesiyor.

Bazı havayolları başlangıçta yaklaşık 400 jet uçağının bu ayın sonunda veya Mayıs ayının başında tekrar hizmete girmesini beklerken, bazılarında jetlerin yaz boyunca çoğu veya tamamı için hizmet dışı kalması bekleniyor. Boeing, önümüzdeki haftalarda tamamlanması beklenen iki ölümcül çarpışma sırasında tespit edilen problemler için bir yazılım düzeltmesi önerdi, ancak yasal onay daha gerçekleşmedi.

İptallerin Süresi Uzuyor

737 Max İptallerinin Süresi UzuyorCredit Suisse’de dahil olmak üzere analistler, iptallerin Ağustos ayının ötesine uzamasını bekliyor. Diğer firmalarda, analistler MAX iadesi gündemleri kaynaklı sorunun bilet fiyatlarının yükselmesi için daha fazla güç verebileceğini öne sürdü.

Yüzde olarak, rakamlar nispeten küçük. Örneğin güneybatı, topraklamanın şu ana kadar yolcularının sadece %4’ünü etkilediğini ve Amerikan yaz iptallerinin ise günlük uçuşların %1.5’ini etkileyeceği düşünülüyor.

Uçuşların yoğunlaştığı yaz mevsiminde jetlerin uçuştan kaldırılmış olması havayolları açısından program iptallerine ve aksaklıklara neden olabilir. Yakıt konusunda da cimri olan uçuşları ertelenmiş jetler maliyet yönünden de negatif tarafa katkı sağlıyor. Hesaplarda bir boşluk kaçınılmaz duruyor.

Madur Yolcular

Aksayan Programlardan Yolcular MadurAmerican (havayolu) İcra Kurulu Başkanı Doug Parker ve Robert Isom, 19 Ağustos tarihine atıfta bulunarak çalışanlara bir mektup yazarak “MAX’in bu zamandan önce yeniden sertifikalandırılacağından eminiz.Ancak iptallerimizi yaz boyunca uzatarak, en yoğun seyahat sezonu için daha güvenilir bir şekilde plan yapabilir ve seyahat planlarına gelince müşterilerimize ve ekip üyelerimize güven verebiliriz.” dedi.

Zamanlama belirsizliği zaten bazı yolcular için kaos yarattı. Angie Morrison, geçen Ekim ayında Chicago’dan Kuzeybatı Pasifik’te olan ailesinin gezisine bilet aldı. Güneybatı’ya 25 Mart’ta  geldikten sonra e-posta ile aldığı değişiklik bildirisinde beş gün sonra uçuşlarının iptal edildiğini öğrendiğini söyledi.

Aile, iki gün erken eve gelmek zorunda kaldı, planlanan seyahatte gidilecek yerler ve ödenen ücretler de iptal edilmiş oldu. Kesintisiz, dört saatlik bir dönüş uçuşu bir konaklama ve uzun bir gecikmeyle değiştirildi. 

Bayan Morrison 150 dolarlık bir seyahat kuponu teklif edildiğini, ancak bunun kaybettiğinin bir kısmı olduğunu söyledi. Havayolunun, müşterileri jetlerin iptalininin etkilerinden izole etmek için daha iyi bir planının bulunmadığı konusunda endişeli. (Morisson “Yaşam boyu bir kez olması gereken harika şey bizim için felaket oldu” dedi.)

Meydana Gelen Aksaklıklara Yönelik Önlemler ve MCAS

Odaklanılan MCAS ProgramıHavayolları, MAX olmadan yaz programlarının ayarlanmasının kısa süre önce iptal edilen uçuşların meydana getireceği aksaklıklardan kaçınma konusunda yolculara yardımcı olmayı planlıyor. Güneybatı, tarifeleri değiştirilen yolculara ücretlerinde herhangi bir artış olmadan yeni bir uçuş rezervasyonu yaptırmalarına izin veriyor ve aramaları için özel bir telefon hattı kuruyor.

737 MAX filosu, Lion Air 737 MAX jetinin kazasını takiben geçen ay Etiyopya Havayolları’nın kazasından sonra küresel olarak karaya oturdu. İki uçuştaki 346 kişinin tümü öldü ve araştırmacılar, MCAS olarak bilinen 737 MAX uçuş kontrol sisteminin yanlış ateşlenmesine odaklanıyor.

Araştırmacılara göre, sistem görünüşte uçağın burnunun açısını ölçen, saldırı açısı olarak bilinen sensörlerin yanlış okumaları ile etkinleştirildi.

Dan Elwell Açıklaması

Açıklamalar Dikkat ÇekiyorYaklaşık iki hafta önce müzakerelere yakın hükümet ve sanayi yetkilileri, uçakları tekrar havalandırmak için gerekli (en azından Kuzey ve Güney Amerika’da) bir yazılımın düzeltilmesi ve ilgili eğitim revizyonlarının büyük olasılıkla düzenleyiciler tarafından onaylanmasının Mayıs ayı sonlarında veya Haziran başlarında gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Fakat şimdi bu zaman çizelgesi, kısmen durak önleme sistemine yapılan revizyonların ardından ortaya çıkan ek yazılım problemleri nedeniyle, yaz sonuna kayabilir. Gecikmeler, sanayi yetkililerinin yolculara uçakta güven duymalarını artırmaya yönelik pazarlama ve halkla ilişkiler çabalarına odaklanmalarını sağladı.

Cuma günü US MAX operatörleri, pilot sendikaları ve FAA Genel Başkanlığı görevlisi Dan Elwell ile bir toplantı yapan Federal Havacılık İdaresi, ajansın operatörlere pilotluk yapma ve vermelerinin önemini vurgulayan Bay Elwell’in ilgili güvenlik soruları hakkında kısa bir videosunu yayınladı.

Zıt Görüşler

Zıt Görüşler Meydana Çıkarken Sonuç Merakla BekleniyorAmerican Airlines Group Inc.’te pilotları temsil eden sendikanın sözcüsü Kaptan Dennis Tajer, MAX’ın tekrar hizmete girmeyeceğini vurguladı. (Tajer “Saatlerimiz kapalı ve takvimlerimiz çekmecelerde. Saat bizim için ilgi çekici değil. Bizim ilgi alanımız bunu doğru ve güvenli bir şekilde yapmak.”)

Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg bu ayın başlarında “MAX, MCAS işlevinde yazılım değiştikçe gökyüzüne geri döndüğünde uçabilecek en güvenli uçaklar arasında olacağını” vurguladı.

Program İptallerinin Maliyeti Yüksek

İptaller Kaynaklı Maliyetler YükseldiEndüstri yetkililerine göre MAX’ı havaya geri döndürme gecikmeleri, özellikle Avrupa ve Çin seferlerinde uzayabilir. Kendi teknik incelemelerini yapmak için gereken fazladan zamana ek olarak, yabancı hükümetler bazen ABD’nin öncülüğünü takipten hızla uzaklaşmak için yerel siyasi baskılarla karşı karşıya kalıyor.

Havayollarının ve yolcuların sorunları, topraklama (jetlerin uçuş iptali) devam ettikçe muhtemelen artacağa benziyor.

American Airlines ilk çeyrekte 1,200 uçuşu iptal ettiğini ve 19 Ağustos’a kadar günde ortalama 115 uçuş iptal etmek zorunda kalacağını söyledi.

Havayolu, geçen hafta gelecekteki mali etkisini henüz tahmin edemediğini de ekledi. İlk çeyrek birim gelir beklentilerini, kısmen topraklama nedeniyle azalttı.

American, etkilerini tüm sisteme yaymaya çalışıyor, uçağı günde birden fazla uçuş yapan rotalardan normalde MAX tarafından gerçekleştirilen uçuşlara hizmet etmek için çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum