Yatırım yapmaya başla!

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, Başkanlık Unvanını Kaybetti

Cuma günü yapılan açıklamada, Boeing Yönetim Kurulu’nun CEO Dennis Muilenburg’u, yönetim kurulu başkanlığından aldığı belirtildi. Nedeni ise 737 Max krizi olarak gösterildi.
Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, Başkanlık Unvanını Kaybetti

Dünya devi Boeing, Cuma günkü açıklamasında CEO Dennis Muilenburg’u, yönetim kurulu başkanlığı görevinden aldığını belirtti. Şirketin hem CEO’su hem de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Muilenburg’un bir unvanını kaybettiği, böylece kendisinin 737 Max krizinden sonra şirketi yönetmeye odaklanabileceği aktarıldı.

Sonuçta Boeing, beş ay içinde meydana gelen ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan uçak kazalarının ardından 737 Max ile ilgili birçok soruşturma ve eleştiriyle karşı karşıya kalmıştı.

Üretici düzenleyicilerin 737 Max uçağının tekrar uçmasına izin vermeleri için çabalarken firma geçtiğimiz günlerde kurbanların ailelerine ödeme yapmaya başlayacağını duyurmuştu.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg Bu gelişmeler üzerine yönetim şeklini değiştirmeye karar veren Boeing, iki rolün ayrılmasının Muilenburg’a Max’in hizmete geri dönmesine odaklanmasına izin vereceğini ve direktör David Calhoun’un icrada görevi olmayan başkan olarak görev yapacağını kaydetti. Calhoun konuyla ilgili; “Kurul, Dennis’e CEO olarak tam güven duyuyor ve bu iş bölümünün, yönetim kurulunun aktif bir gözetim rolü üstlenerek işi yönetmeye maksimum odaklanmayı sağlayacağına inanıyor” dedi.

Muilenburg da kurulun kararını tamamen desteklediğini söyleyerek; “Tüm ekibimiz, 737 MAX’ı güvenli bir şekilde hizmete geri döndürmeye ve şirketimizin taahhütlerini sonuna kadar teslim etmeye odaklı” dedi.

Boeing CEO Başkan Rolleri Ayırdı Sonuçta Endonezya ve Etiyopya’daki kazaların ardından dünya çapında havalanmama kararı alınan 737 Max, o zamana kadar Boeing’in en çok satan uçağıydı. Şirket kazaların ardından dev çöküşler yaşamış, şirket etkilenen hava yollarını telafi etmek için milyarlarca dolar harcamıştı. Ölen yolcuların ailelerinin davalarıyla uğraşan Boeing, aynı zamanda ABD Adalet Bakanlığı ve Kongre tarafından soruşturulmaya devam ediyor.

İlaveten Muilenburg’un 30 Ekim’de, bir uçak kurulunun uçağın sertifikasyonunu incelemeden önce Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi önünde fade vermesi planlanıyor. Muilenburg geçenlerde Boeing uçağının dördüncü çeyreğin başlarında tekrar hizmete girmesini beklediğini söylese de modelin en az Ocak ayına kadar geri dönmesi beklenmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum