Yatırım yapmaya başla!

Boeing’in Astronotları Taşıyacağı Kapsülü Starliner Fırlatıldı

Havayolu şirketi Boeing, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Starliner’ı uzaya fırlattı.
Boeing’in Astronotları Taşıyacağı Kapsülü Starliner Fırlatıldı

Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden Boeing, son yıllarda uzay taşımacılığına yönelik yaptığı çalışmalar ile dikkatleri üzerine topluyor. Yapılan çalışmalar ağırlıklı olarak NASA astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınması için geliştirilen kapsüllere yoğunlaşmış durumda. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, Crew Dragon kapsülünün testlerini yapıyor. Bu alanda çalışmalar yapan bir diğer şirket ise Boeing olmakta.

ABD merkezli havayolu şirketi Boeing, Starliner adını verdiği kapsülün testlerini gerçekleştirmekle meşgul. Kapsül NASA astronotlarını ISS’e taşımak adına geliştirildi ve bugün ilk kez uzaya fırlatıldı. Boeing kapsülü 2010 yılından bu yana geliştirmeye devam ediyor. Aradan geçen zaman sonrası ilk fırlatma başarıyla gerçekleştirildi. Planlar gelecek yıl astronotların ISS’e taşınması yönünde.

Starliner İlk Kez Fırlatıldı

Starliner İlk Kez Fırlatıldı

Florida’da bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yerel saat ile 06.36’da gerçekleştirilen fırlatmada Starliner, Atlas V roketinin üzerinde yörüngeye doğru yola çıktı. Kapsülün 26 saat içerisinde ISS’e ulaşması planlanıyor. Burada bir hafta geçirecek olan Starliner daha sonrasında Dünya’ya geri dönüş gerçekleştirecek. Test sürecinde herhangi bir aksilik olmaması durumunda önümüzdeki yıl içerisinde NASA astronotları ISS’e taşınması planlanıyor.

NASA’nın 2011 yılından beri astronotlarını kendisi taşıyamadığı biliniyor. Kurum Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmak adına SpaceX ve Boeing şirketleri ile anlaşmalar yaptı. Crew Dragon geçtiğimiz Mart ayında ilk kez yörüngeye gönderilmişti. Kapsül ayrıca yakın geçmişte yapılan testlerde motor testi sırasında yaşadığı kaza ile gündeme gelmişti. Bu olay nedeniyle Crew Dragon’un test sürecinde önemli bir aksama yaşandı.

Süreç olarak Starliner’ın epey önünde olan Crew Dragon, yaşanan aksaklıklar nedeniyle aynı seviyelere gelmiş oldu. NASA astronotu Nicole Mann Starliner’ın uçuşu öncesinde yaptığı değerlendirmesinde, “Crew Dragon ve Starliner, insanlı uzay uçuşlarında yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Bu iki kapsül, alçak Dünya yörüngesini sadece NASA astronotları için değil, aynı zamanda sivil astronotlar için de çok daha ulaşılabilir kılacak.” diye konuştu.

NASA Uzay Turizmine Başlayacak

NASA Uzay Turizmine Başlayacak

NASA’nın gelecek yıllarda ISS’e turistik geziler düzenlemesi bekleniyor. Uzay ajansı bu yolculuklar ile ilgili yılın ilk aylarında resmi açıklamasını yapmıştı. Hiç kuşkusuz Crew Dragon ve Starliner kapsüllerinin bu seyahatlerde başrol oynaması bekleniyor. Starliner kapsülü 7 kişiye kadar yolcu taşıyabiliyor.

Resmi görevlerde ise 2 ila 3 kişilik yolculukların düzenlenmesi planlanıyor. Teknolojideki gelişmeler ile önümüzdeki yıllarda insanlığın uzayda daha fazla söz sahibi olacağını söyleyebiliriz. Crew Dragon’da da yine 7 kişilik yolcu kapasitesinin olduğu belirtiliyor. Starliner’ın ilk kez fırlatıldığı muhteşem görüntüleri videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum