Yatırım yapmaya başla!

Uçak Kazalarıyla Değer Kaybeden Boeing, ABD Büyümesini Yarım Puan Düşürebilir

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Boeing’in üst üste gelen uçak kazaları sonrasında yaşadığı kaybın, ülke ekonomisinin büyümesini de olumsuz etkileyeceğini belirtti.
Uçak Kazalarıyla Değer Kaybeden Boeing, ABD Büyümesini Yarım Puan Düşürebilir

2018 ve 2019 yıllarında Boeing 737 Max tipi uçaklarının kazaları sonucunda, toplamda 346 yolcu hayatını kaybetti. Üst üste gelen kazalar sonrasında ceza alan ve anlaşmalı olduğu bazı firmaların tazminat davalarıyla karşılaşan Boeing, oldukça zor bir süreç yaşıyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise Boeing Co’nun yaşadığı sorunların, bu yıl ülke ekonomisinin büyümesine en az yarım puanlık olumsuz etki yaratacağını söyledi.

Sunday Morning Futures programında ABD ekonomisine dair beklentilerini paylaşan Mnuchin, Boeing meselesine de değindi.

Mnuchin Boeing YorumuABD Hazine Bakanı, Çin ile ticaret anlaşmasının ilk kısmının imzalanmak üzere olduğunu ve bir yandan da İran’a yönelik yaptırımların gündemde olduğunu söyledi. Bu gelişmeler doğrultusunda Trump’ın ekonomik programının yavaş yavaş ortaya çıktığını söyleyen Mnuchin, büyümenin olumlu yönde olduğunu aktardı.

Boeing 737 Max tipi uçak kazalarında büyük can kayıplarının ve küresel uçuş yasağına tabi olmasıyla piyasada 50 milyar dolarlık bir değer kaybının söz konusu olduğunu söyledi. Filoda bekletilen uçakların yeniden operasyonlara katılıp katılmayacağının bilinmediğini, şirketin yaşadığı olumsuzluğun ABD ekonomisinin GSYİH büyümesine yarım puanlık bir düşüşle yansıyacağını yorumladı.

Öte yandan %2,5 oranında büyüme beklediklerini sözlerine ekledi. Ekonomistlerin çoğu 2019 yılında %2,3, 2020’de %1,8 oranında büyüme beklerken, bu yıl içerisinde resesyon ihtimalini %30 olarak değerlendiriyor.

Boeing 737 Max uçaklarının hatalı kanat parçalarına sahip olması nedeniyle, şirkete 5,4 milyon dolarlık ceza verildi.

Boeing GelişmeleriABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) daha önce, 737 NG modelindeki hatalı parçalar için 3,9 milyon dolarlık cezaya çarptırdığı Boeing Co.’ya bu kez ikinci yaptırım uygulayarak 5,4 milyon dolar daha ceza kesti.

Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan şirketin Boeing 737 Max 8 tipi uçağı, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang’a gitmek için havalanmış ve bir süre sonra denize düşmüştü. Bu kazada 189 kişi hayatını kaybetti.

Hemen ardından 10 Mart 2019’da Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşerek, 157 kişinin yaşamının son bulmasına sebep olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum