Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Boeing 737 Max Uçuşlara Yeniden Başlarken, Şirket Hisseleri Yükseldi

Yaklaşık iki yıldır uçuş yasağı olan Boeing 737 Max tipi uçaklar Çarşamba günü yeniden havalandı. Söz konusu gelişme şirketin borsadaki performansını pozitif etkiledi.
Boeing 737 Max Uçuşlara Yeniden Başlarken, Şirket Hisseleri Yükseldi

Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak üreticilerinden biri olan Boeing, 2018 ve 2019 yıllarında iki uçak kazasıyla tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Endonezya ve Etiyopya’da 346 kişinin öldüğü 2 kazanın ardından Boeing 737 Max tipi uçaklar için uçuş yasağı getirilmişti.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), 18 Kasım’da uçaklar üzerindeki yasağını kaldırdı. Bugün ise yaklaşık 20 aydır yerde olan Boeing uçakları yeniden havalandı. American Airlines’a ait uçak, Teksas eyaletindeki Dallas’tan Oklahoma eyaletindeki Tulsa şehrinde gitmek üzere hareket etti.

American Airlines CEO’su Doug Parker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda havacılık tarihindeki en kapsamlı güvenlik incelemesinden sonra, 737 MAX uçaklarının yeniden sertifikalandırıldığını söyledi.

American Airlines CEO’su Doug Parker PaylaşımıFAA iki büyük kazanın yaşandığı söz konusu uçaklar için 2019’un Mart ayında uçuş yasağı vermişti. Yapılan kapsamlı inceleme neticesinde, uçuşların yeniden başlayabileceği konusunda izin çıktı. FAA Başkanı Stephen Dickson, kararın dünyadaki diğer sivil havacılık kurumlarıyla birlikte alındığını söyledi.

Amerikan Airlines’tan yapılan açıklamada, müşterilerin uçuşlardan önce uçakları havalimanlarında görebilecekleri belirtildi. Şirket, 29 Aralık’ta Miami ve New York LaGuardia Havaalanı arasında 737 Max uçakları kullanan ilk ticari hava yolu firması olacak.

New York Borsası’nda işlem gören Boeing Co (BA) hisseleri %3,47 primli seyrediyor.
Boeing Co Hisse Performansı
Kaynak: Markets Business Insider

213 dolardan açılan şirket hisseleri yüzde 4’e yakın artış göstererek 220,8’e kadar çıktı. Gün içi en düşüğü 210,42 dolar olarak kaydetti. Yıllık bazda en düşük 89,00, en yüksek 355,50 seviyesini gören Boeing hisselerinin 52 haftalık hareket ortalaması 218,66 oldu.

Coronavirüs salgını hava yolu sektörü için tarihin en büyük kayıplarına yol açtı. Boeing hisseleri hem pandemi hem de uçak kazalarının etkisiyle yıllık bazda %40 negatif bölgede bulunuyor.

Araştırmalar ve mevcut durum önümüzdeki yıldan itibaren toparlanmanın başlayacağını gösteriyor. Aşının bulunması pandeminin biteceğine dair umutları artırırken, havacılık endüstrisi kayıplarının bir kısmını alsa da salgın öncesine dönmesi kolay olmayacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum