Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boeing 20 Yıllık Tahmininde Uçak Talebinde Azalma Bekliyor

Dev uçak üreticisi Boeing CO, önümüzdeki 20 yıl için endüstri çapında öngörülen uçak talebini düşürdü. Detaylar haberde;
Boeing 20 Yıllık Tahmininde Uçak Talebinde Azalma Bekliyor
HABER GİRİŞ

Çok uluslu bir Amerikan havacılık şirketi olan Boeing Co, önümüzdeki 20 yıl içinde endüstri çapında öngörülen uçak talebini azalttı. Şirket, teslimatların ise Rusya pazarı haricinde istikrarlı bir seyir izlemesini bekliyor.

Boeing projeleri, dünya çapındaki havayollarının 20 yılda 41 bin 170 adet yeni uçağa ihtiyaç duyacağını öngörüyor.

Uçak teslimatlarının yaklaşık yüzde 75’ini ise tek koridorlu yolcu uçaklarının oluşturacağı belirtildi.

Yeni Raporda Öngörülen Uçak Talebi Düştü

Hafta başında başlayacak olan Farnborough Havacılık Fuarı öncesinde yayımlanan raporun, bir önceki 20 yıllık pazar görünümü tahminlerinin aşağısında kaldığı görülüyor. Şirketin, bir önceki 20 yıllık pazar görünümü tahmini 43 bin 610 adet yeni uçak teslimatı öngörmekteydi.

Şirketin yeni tahmini, Ukrayna’daki savaş ve üreticilerin tekrar Rus taşıyıcılarına uçak satabilecekleri konusundaki belirsizlik nedeniyle Rusya pazarını ve 1.540 uçak projeksiyonunu hariç tutuyor.

GCM Yatırım Banner

Boeing ayrıca sektör genelinde yolcu trafiği tahmin büyüme oranını yüzde 4’ten yüzde 3,8’e düşürdü. Ancak kargo büyüme tahmini geçen yıla kıyasla yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükseldi.

Bunun yanında filo büyüme tahmini yüzde 3,1’den yüzde 2,8’e düşerken; 20 yıl boyunca geniş gövdeli teslimatlar için tahmin ise 7.670’den 7.230’a düştü.

Küresel Havayolu Filosunda Büyük Artış Beklentisi

Boeing ayrıca küresel havayolu filosunun 2041 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağını öngörüyor. Bu konudaki beklenti yüzde 80 seviyelerinde.

Boeing’in ticari pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Darren Hulst, önümüzdeki 20 yıl boyunca Boeing’in uzun vadeli temellerinin bozulmadan kaldığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

Sektörün küresel havayolu trafiğinin 2019 seviyelerine geri döndüğü orta vadeli toparlanmaya ilişkin görüşümüz, 2020’den bu yana büyük ölçüde değişmedi. Genel olarak, hala 2023’ün sonunu ve 2024’ün başını, endüstrinin tam veya en azından pandemi öncesi trafik seviyesine ulaştığı zaman olarak görüyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.