Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Yüksek Faize Devam Dedi: 15 Yılın Zirvesi Korundu

İngiltere Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği toplantıda faiz kararını açıkladı. Banka faiz oranlarını sabit tuttu. Detaylar şöyle...
BoE Yüksek Faize Devam Dedi: 15 Yılın Zirvesi Korundu
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası, yüksek enflasyona karşı mücadelesini sürdürürken faiz oranlarını 15 yılın zirvesinde tuttu. Analistlerin beklentisi faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönündeydi.

Banka yakın zamanda herhangi bir faiz indirimi beklenmediğini vurguladı. İngiltere ekonomisinin önümüzdeki yıllarda resesyona yaklaştığını ve yatay bir seyir izlediğini gösteren tahminleri yayınlamasına rağmen BoE, arka arkaya 14 artışın ardından üst üste ikinci toplantıda faiz oranını yüzde 5,25’te tuttu.

Karar, uzun vadeli faiz artışlarının etkisinin ekonomide hissedilmiş olmasına rağmen, borçlanma maliyetlerinin yüksek kalacağı mesajını güçlendiriyor.

BoE, “PPC’nin son tahminleri, para politikasının uzun bir süre boyunca kısıtlayıcı olması gerekebileceğini gösteriyor. Enflasyonist baskının daha kalıcı olduğuna dair kanıtlar olsaydı para politikasında daha fazla sıkılaştırma gerekli olurdu.” açıklamasını yaptı.

Eylül ayında BoE, faiz oranlarının yeterince uzun süre yeterince kısıtlayıcı seviyede kalması gerektiğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Faiz İndirimi Olacak mı?

BoE Başkanı Andrew Bailey ayrıca enflasyonun 1980’lerden bu yana en yüksek seviyesinden geçen yılki düşüşünün ve zayıf ekonomik görünümün, faiz indirimlerinin yakında masada olabileceğine ve daha muhtemel bir olasılık olduğuna dair bir işaret olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Bailey yaptığı açıklamada, “Enflasyonun yüzde 2 hedefimize kadar düşmeye devam ettiğini görmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Bu ay faiz oranlarını değiştirmediklerini ancak daha fazla faiz artışı gerekip gerekmediğini yakından izleyeceklerini belirten Bailey, faiz indirimlerini düşünmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Faiz oranlarını sabit tutma kararı, dün FED’in aynı doğrultudaki hamlesini takip ediyor. FED faiz oranlarını dün yaptığı toplantıda yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktı. Politika yapıcılar Orta Doğu’daki çatışmanın petrol ve gaz fiyatlarını yükseltirken yeni bir yüksek enflasyon dalgasına yol açacağına dair işaretleri takip ediyor.

Merkez bankası, İngiltere ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde yatay bir seyir izlemesini ve dördüncü çeyrekte yalnızca yüzde 0,1 oranında büyümesini beklediğini belirtti. Açıklamada 2024 için sıfır büyüme tahmini ve 2025’te ise yalnızca yüzde 0,25’lik bir büyüme beklendiği paylaşıldı.

BoE enflasyon’un 2025’in sonunda yüzde 2’ye dönmesini bekliyor. Yatırımcılar, resesyon riski göz önüne alındığında BoE’nin faiz artırımlarının sonuna ulaştığını düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.