Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Yetkilisi: İngiltere Dijital Para Sürecinde Geride Değil

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, dijital para sürecinde diğer merkez bankalarının gerisinde olmadıklarını söyledi.
BoE Yetkilisi: İngiltere Dijital Para Sürecinde Geride Değil
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklara yönelik artan ilginin ortasında, pek çok ülkenin merkez bankası, kendi dijital parasını çıkarma adına çalışmalar yürütüyor. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, İngiltere’nin günlük ödemeler için kendi para biriminin dijital versiyonunu çıkarma konusunda diğer merkez bankalarının gerisinde kalmadığını söyledi.

Cunliffe, Hazine Seçim Komitesi’ndeki milletvekilleri tarafından, bu ayın başlarında başlatılan bir dijital pound hakkında kamuoyu istişaresinin neden birkaç ay ertelendiği konusunda konuştu. “Diğer gelişmiş ekonomilerin gerisinde olduğumuzu düşünmüyorum.” diye ekledi.

Dijital Sterlin Talebi Artıyor

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, COVID-19 salgını nedeniyle bazı durumlarda nakit düşüşü hızlandığından, para birimlerinin dijital versiyonlarını inceliyor. Finans sektörü yetkilileri, dijital bir sterlinin, ödemelerdeki gelişmelere ayak uydurmaya ve Londra’yı rekabetçi bir küresel finans merkezi tutmaya yardımcı olacağını söylüyor.

BoE ve maliye bakanlığı bu ay, bankalar tarafından sağlanan bir cüzdanda tutulması olası bir dijital sterlin üzerinde çalışmaya devam ettiklerini açıklamıştı. Ancak bununla ilgili nihai bir karar verilmedi.

Cunliffe, Banka ile maliye bakanlığı arasında herhangi bir anlaşmazlık olmadığını ve gecikmenin geçen sonbahardaki aksaklıklardan kaynaklandığını söyledi. BoE, hükümet tarafından başarısız bir bütçenin İngiltere devlet tahvili fiyatlarının düşmesine yol açmasının ardından Eylül ayında piyasalara müdahale etmek zorunda kaldı.

GCM Yatırım Banner

Cunliffe: Dijital Sterlinin Büyük Faydaları Olabilir

Cunliffe, milletvekilleri tarafından dijital sterlinin devam edip etmeyeceği konusunda, “Olma ihtimali, olmamasından daha yüksek” açıklamasını yaptı. Yetkili dijital sterlinin ekonomi ve toplum için çok büyük faydaları olabileceğini belirterek, herhangi bir lansmandan önce rekabetle ilgili yanıtlanması gereken sorular olduğunu ifade etti.

Cunliffe, teknoloji, ödemeler ve ekonomideki eğilimlerin önümüzdeki iki ila üç yıl içinde nasıl geliştiğini ve dijital sterlinin teknik olarak mümkün olup olmadığının görülmesi gerektiğini söyledi.

“İnşa edilebilir mi, değiş tokuşlar nelerdir, maliyeti nedir?” gibi soruların yanıtlanması gerektiğini belirten Cunliffe, asıl zorluğun insanlara düzenlenmiş bir dijital para birimine güven vermek ve kripto varlıklar ile karıştırmamaları gerektiğini anlatmak olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.