Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Üyesi Uyardı: Düşük Enerji Fiyatları Enflasyonu Tetikleyebilir

BOE Para Politikası Kurulu'ndan Catherine Mann, düşük enerji fiyatlarının enflasyon için kötü olabileceği konusunda uyardı. Detaylar haberde;
BOE Üyesi Uyardı: Düşük Enerji Fiyatları Enflasyonu Tetikleyebilir
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Kurulu Üyesi Catherine Mann, enerji fiyatlarındaki gerilemeye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Mann’a göre enerji fiyatlarındaki düşüş, enflasyonu artırabilir. Çünkü tüketicileri başka şeylere daha fazla harcamaya sevk edebilir.

İngiltere Merkez Bankası’nın dokuz üyeli Para Politikası Kurulu’nda yer alan yetkili, gerileyen doğal gaz ve elektrik maliyetlerinden kaynaklanan daha düşük manşet enflasyon oranlarının hanehalkının daha rahat hissetmesi açısından iyi olabileceğini söyledi.

Ancak bunun aynı zamanda insanları, enerjiye harcamayacaklarını başka bir şeye harcamaya itebileceğini ekledi.

“Bu, kontrol etmediğim bir şeyi, yani dış enerji fiyatlarını, kontrol etmem gereken şeye, yani yerel olarak üretilen enflasyona çok daha fazla benzeyen bir şeye çeviriyor.” dedi.

Sonucunda daha geniş manşet enflasyon oranları gevşiyor olsa bile gıda ve enerji hariç fiyatları yansıtan çekirdek oranlarda artış olabileceğini belirtti. Önümüzdeki yıllarda enerji fiyatlarının yerel enflasyonist baskılara nasıl çevrileceğinin, politika yapıcılar için sorun olduğunun altını çizdi.

Bununla birlikte enflasyonu kontrol altına almak için durgunluk yaşanmasını istemediğini, ekonominin arz kapasitesini artıracak önlemlerin daha iyi sonuçlanacağını şöyle anlattı:

GCM Yatırım Banner

“Durgunluk, firmaların fiyatlandırma yapısını disipline etmenin özellikle dramatik bir yoludur, ancak tek yol bu değildir. BOE olarak çalışabilmemiz için arz tarafında daha fazlasını görmek isterim. Durgunluklar ile enflasyonu düşürmek arasında otomatik bir ilişki olduğu söylenemez.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.