Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE, Silikon Vadisi Bankasının İngiltere Kolunu Tasfiye Edebilir

İngiltere Merkez Bankası, iflas eden Silikon Vadisi Bankasının ülkedeki kolunu tasfiye etme planını paylaştı.
BoE, Silikon Vadisi Bankasının İngiltere Kolunu Tasfiye Edebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli Silikon Vadisi Bankasının iflas sürecinin ardından küresel piyasalarda endişe artıyor. Bir yandan da kurumlar yeni önlemlerini duyuruyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE), ABD’li düzenleyicilerin günün erken saatlerinde ana şirketi SVB Financial Group’u devralmasının ardından Silicon Valley Bank UK Limited’i iflas prosedürüne sokmak için mahkeme kararı istediğini bildirdi.

SVB’nin, Birleşik Krallık’ta sınırlı bir mevcudiyete sahip ve finansal sistemi destekleyen kritik bir işlevi bulunmuyor. İngiltere’deki bankalar için iflas işlemleri kapsamında, bazı mevduat sahipleri, kaybedilen mevduatlar için 85.000 pound’a veya ortak hesaplar için 170.000 pound’a kadar tazminat alma hakkına sahip.

BoE, diğer varlık ve yükümlülüklerin bankanın tasfiye memurları tarafından yönetileceğini ve geri alınan fonların alacaklılara devredileceğini söyledi. SVB’nin İngiliz kolunun, yeterli teminata sahip olmaları halinde bankalara acil durum finansmanı sağlayan firmalar aracılığıyla BoE’den 1,8 milyar pound likidite aradığı belirtildi.

Banka daha önce yaptığı açıklamada, bağımsız bir yönetim kuruluna sahip olduğunu söyledi. ABD’li bankacılık düzenleyicileri, küresel bankacılık sektörünün piyasa değerinden milyarlarca dolar kaybetmesine yol açan mali krizden bu yana en büyük banka iflasının ardından mevduat sahiplerini korumak amacıyla ana şirket SVB’yi devraldı.

SVB hisselerinde Perşembe günü başlayan düşüş diğer ABD ve Avrupa bankalarına da sıçradı. Tahminlere göre ABD bankaları son iki gün içinde borsalarda 100 milyar doların üzerinde değer kaybetti. Avrupa bankalarında ise kaybın 50 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.