Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE/Pill: Enflasyonda Düşüş için Daha Fazla Kanıt Gerekli

İngiltere Merkez Bankası başekonomisti Huw Pill, enflasyonda sürdürülebilir düşüş için daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini söyledi.
BoE/Pill: Enflasyonda Düşüş için Daha Fazla Kanıt Gerekli
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) baş ekonomisti Huw Pill, şu ana kadar enflasyonun merkez bankasının yüzde 2’lik hedefine geri döneceğine ve bu hedefte kalacağına dair oldukça mütevazı ve geçici kanıtlar gördüğünü söyledi.

Pill, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nin ev sahipliği yaptığı bir panel tartışmasında, “Enflasyonun kalıcı bileşeninin sıkıştırıldığına ikna olmamız için birkaç ay daha beklememiz gerekeceğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Pill, bu ay faiz oranlarının yaklaşık 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’te tutulması yönünde oy kullanan BoE Para Politikası Komitesi üyeleri arasında yer aldı.

BoE yetkilisi, zayıf ekonomiye rağmen ücret artışı ve yurt içi hizmet fiyat enflasyonunun pandemi öncesi seviyelerin çok üzerinde kalması nedeniyle İngiltere’nin ABD’ye göre daha az iyi huylu bir görünümle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pill, faiz oranında daha düşük noktaya gelmek için hala çok uzakta olduklarını belirterek, İngiltere ekonomisinin geçen yılın ikinci yarısında hafif bir resesyona girdiğini, ücret artışının ise yüksek kaldığını gösteren bu haftaki rakamların, işgücü piyasasındaki darboğazlarla ilgili endişelerini güçlendirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

BoE, enflasyonun geçen ayki yüzde 4’ten bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2 hedefine düşeceğini, ancak düşük doğal gaz fiyatlarının enflasyonu düşürücü etkisinin azalmasıyla 2024 sonunda yüzde 3’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bu hafta İngiltere’de açıklanan verilere göre Ocak ayında enflasyon yüzde 4 seviyesinde sabit kaldı. Aylık bazdaki tüketici fiyat endeksi ise yüzde 0,6 düşüş kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.