Yatırım yapmaya başla!

BOE, Mali İstikrar Raporu Temmuz-2019’da İngiltere’nin Brexit’e Direncini Açıkladı

Yatırımcıların bugün odaklandıkları İngiltere Merkez Bankası Mali İstikrar raporu yayımlandı. İşte detaylar;
BOE, Mali İstikrar Raporu Temmuz-2019’da İngiltere’nin Brexit’e Direncini Açıkladı

İngiltere Merkez Bankası tarafından yılda iki kere yayımlanan Mali İstikrar Raporu’nun Temmuz sayısı yayımlandı. İngiltere’nin finansal sisteminin Brexit’e direncinin yüksek olduğunu belirten Finansal İstikrar Komistesi, en kötü sonuca bile dayanabileceklerini vurguladı.

Raporda, anlaşmasız bir Brexit’e yönelik algının, yılın başından bu yana artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Anlaşmasız Brexit AlgısıArtan Brexit belirsizliklerinin, İngiltere’nin ileriye dönük faiz oranları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğu söylendi. Aynı zamanda sterlin kurunda düşüşe ve İngiltere merkezli hisse senetlerinin düşük performansına neden olduğu belirtildi. Özellikle yabancı yatırımcılara bağımlı pazarlarda İngiltere’ye yapılan yatırımın, 2019’un ilk çeyreğinde son yıllara göre daha zayıf olduğu söylendi.

İngiltere bankacılık sisteminin, Brexit ile ilişkilendirilecek çok çeşitli ekonomik ve finansal şokları boyunca borç vermeye devam edecek kadar güçlü olduğu ifade edildi. Kasım ayından bu yana işletmeler ve otoriteler tarafından gerçekleştirilen eylemlerin, ülke ekonomisinin anlaşmasız bir Brexit için hazırlığına bir miktar iyileşme sağlayacağı yorumu da yapıldı.

Mali İstikrar Raporu’nda Brexit’e dirence ve hazırlıklara rağmen, ekonomik bozulmanın maddi risklerinin devam ettiği söyledi.

Ekonomik Bozulmanın Maddi RiskleriKomite’nin, İngiltere’deki büyük bankaların 2018 stres testinin Brexit ile ilişkilendirilebilecek çeşitli ekonomik ve finansal şokları kapsayacak kadar şiddetli olduğuna karar verdiği açıklandı. Genel olarak stres senaryosunun ise küresel finansal krizden daha şiddetli olduğuna dikkat çekildi.

Büyük İngiltere bankalarının ise bu stres senaryosuna dirençlerini göstererek, kendilerini kanıtladıkları söylendi. Stres testinden bu yana risk ağırlıklı varlıkların yaklaşık yüzde 17’sinde çekirdek sermaye oranı seviyelerilerini koruduklarına dikkat çektiler. Bu seviye ise 2008 yılındaki küresel mali krizdeki seviyeden üç kat daha fazladır.

Mali İstikrar Komitesi, İngiltere’nin konjonktür karşıtı sermaye tamponu oranını yüzde 1’de tutmaya devam ediyor.

İngiltere Konjonktür Karşıtı Sermaye OranıBrexit dışında ekonomik şokları artırabilecek temel güvenlik açıklarının, Kasım ayından beri önemli bir değişiklik göstermediği belirtildi. İngiltere’de genel olarak standart bir seviyede kaldığı vurgulandı. Alacaklılardan ve borç verenlerden geçen güçlü risk iştahının devam eden belirtilerine dikkat çekilerek, buna rağmen İngiltere’deki toplam finansal olmayan özel sektörün kredi büyümesinin hızlı olmadığı söylendi.

Komite, ekonomik dengeler ve genel risk ortamı geliştikçe, İngiltere’nin bilanço dışı sermaye tamponu (CCyB) oranını her iki yönde hareket ettirmeye hazır olduğunu açıkladı. Eğer büyük bir ekonomik stres gerçekleşecekse komite, 2016 yılının Temmuz ayında olduğu gibi İngiltere CCyB oranını düşürmeye hazır olduğunu söyledi. Bu tür bir stres yaşanmadığında da komitenin özellikle iç kredi ortamında gelişmelere karşı tetikte olacağını belirtti.

Anlaşmasız bir Brexit’te, kesintilerden sınır ötesi finansal hizmetlere kadar İngiltere’nin finansal istikrarına ilişkin çoğu riskin azaltıldığı açıklandı.

Finansal İstikrara İlişkin Risk AzaltımıRapora göre; İngiltere makamları ve firmaları tarafından Mart ayından önce yapılan kapsamlı yasal düzenlemeler ve diğer hazırlıklar Ekim sonunda uygulanacak. İngiltere’deki hanehalkları ve işletmelerin, mevcut ve yeni hizmetleri AB finans kuruluşlarından kullanabilecekleri de söylendi. İngiltere merkezli firmaların ise Mart ayındaki uzatmadan beri, AB müşterilerine hizmet vermek için daha fazla hazırlık yaptığı belirtildi.

Bunlara ek olarak AB makamları tarafından başka bir eylemde bulunulmaması durumunda, sınır ötesi finansal hizmetlerde bir miktar aksamanın olabileceği ifade edildi. Raporda; her ne kadar bu tür bir bozulma öncelikle AB hanehaklarını ve işletmelerini etkilese de istikrarsızlığı artırabilir ve tam olarak öngörülemeyen veya hafifletilemeyen yollarla İngiltere’ye dönebilir, ifadeleri yer aldı.

Finansal istikrarın, pazar istikrarı ile aynı olmadığı söylenirken, düzensiz Brexit’te önemli bir volatilite ve varlık fiyatı değişikliği olmasının beklendiği açıklandı.

Volatilite ve Varlık Fiyatı DeğişimiDüzensiz bir Brexit’te; sterlin döviz kuru, hisse senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile banka fonlama maliyetleri dahil olmak üzere bir dizi İngiltere varlık fiyatının, ülkedeki haneler ve işletmeler için finansal koşulların daha sert ve sıkı bir şekilde ayarlanması bekleniyor. Yani İngiltere Merkez Bankası’nın bir süredir beklettiği sıkı para politikasını uygulayabileceği ifade edildi.

1 trilyon sterlinin üzerinde yüksek kaliteli likit varlıklarla büyük Britanya bankaları toptan satış fonlarına veya döviz piyasalarına erişmeden aylarca olgunlaşma yükümlülüklerini yerine getirilebileceği ifade edildi. Daha ihtiyatlı bir önlem olarak, BOE’nin tüm ana para birimleri için haftalık bazda borç verme operasyonlarını sürdürebileceği de belirtildi.

İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkisinin özel biçimine bakılmaksızın ve yasal sorumlulukları ile tutarlı bir şekilde komite, İngiltere’de sağlam ihtiyati standartların uygulanmasına bağlı kalınacağı da vurgulandı.

Yılın ilk yarısında küresel görünüme ilişkin risklerin arttığı söylenirken, artan ticari gerilimlerin, iş güveninin azalmasına neden olduğu belirtildi.

Yılın İlk Yarısında Riskler ArttıAynı zamanda küresel üretim büyümesine yönelik riskleri aşağı yönlü taşıdığı da söylenirken; bu risklerin etkisinin malzemenin altında yatan güvenlik açıklarının devam etmesi ile güçlendiğine dikkat çekildi. Çin’de kredi büyümesinin, nominal gelir büyümesini geride bırakmasına değinilirken, borç GSYİH’inin yüzde 200’den fazla olduğu belirtildi.

Büyük cari işlemler açığı veya yabancı para birimleri cinsinden yüksek borç seviyeleri olan bazı gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin ise yenilenen sermaye çıkışlarına karşı savunmasız kaldığı vurgulandı. Küresel finansal piyasalarda, risksiz faiz oranlarının belirgin şekilde düştüğü ve ekonomik büyümenin daha karamsar beklentilerinin tutarlı olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum