Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutarken, Büyüme Tahminini Artırdı

İngiltere Merkez Bankası oybirliği ile faiz oranlarını sabit tutmaya karar verirken, ülkenin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti.
İngiltere Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutarken, Büyüme Tahminini Artırdı
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE), ülkenin Avrupa Birliği’nden Ekim ayına kadar çekilme tarihinin uzatılmasını takiben faiz oranlarını sabit tuttuklarını açıkladı. Mark Carney başkanlığındaki dokuz üyeli Para Politikası Komitesi (MPC), faiz oranlarını yüzde 0,75 seviyesinde değiştirmemek için oybirliğine vardı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve AB liderlerinin Brexit’in uzatma kararını kabul etmesinden sonra yapılan ilk MPC toplantısıydı.

Brexit Uzatması Sonrası İlk ToplantıBOE faiz kararında herhangi bir değişiklik yapmazken, ülkenin 2019 büyüme tahminini yüzde 1,2’den yüzde 1,5 seviyesine revize etti. Aynı zamanda ilk çeyrek büyümesinin 2018’in dördüncü çeyreğinde görülen yüzde 0,2’lik büyümenin ardından yüzde 0,5’e yükselmesini güçlü olarak yorumladı.

Ayrıca BOE; ABD, Euro Bölgesi ve Çin’de beklenenden daha iyi bir büyüme görüldüğüne de dikkat çekti. Komite, merkez bankası rezervlerinin ihracı yoluyla finanse edilen sterlin, finansal olmayan yatırım dereceli kurumsal tahvil alım stokunu 10 milyar sterlin tutarında tutmak ve İngiltere devlet tahvili hisse senedini 435 milyar sterlinde tutmak için de oybirliğine vardı.

BOE’nin kararı, Amerikan Merkez Bankası’nın enflasyonist baskı olmamasına işaret ederek faizleri sabit tutmasının ardından geldi.

BOE Kararı FED Sonrası GeldiFED’in dün sonlanan ve düzenlenen bir brifing ile kararları açıklanan toplantısında, faizler sabit tutuldu. Powell, enflasyon konusuna dikkat çekmesi beklenirken, sadece ‘geçici’ yorumunda bulunarak herkesi şaşırttı. BOE ise Brexit’in ertelenmesiyle birlikte faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi.

Brexit müzakereleri boyunca merkez bankasındaki politika yapıcılar gelecek aylarda sınırlı ve kademeli oran artışları için planlarını uygulamaya koyma konusunda belirsizlik yaşadı. Şubat ayında 2019 için ekonomik görünümü yüzde 1,2 düzeyine çekerken, 2018 yılının Kasım ayında yüzde 1,7 seviyesinde bir büyüme bekliyordu.

Merkez Bankası, İskoçya Kraliyet Bankası ve Lloyds dahil İngiliz bankaların ilk çeyrek kazançlarını Brexit belirsizliğinin etkilediğini söyledi.

Brexit Banka Karlarını EtkilediHSBC İngiltere Ekonomisti Elizabeth Martins karar öncesinde, merkez bankaları arasında güvercin yönde bir senkronize kayma yaşanmasına rağmen BOE’nın kapının bir oran için açık kalmasını istemeyeceğini düşünerek aşırı güversin olduğunu söyledi.

Martins, “Brexit ve küresel belirsizliği ortadan kaldırırsanız veriler oldukça güçlü. GSYİH Ocak ayında yüzde 0,5 oranında ve Şubat ayında yüzde 0,2 oranında büyürken, Mart ayı henüz yayımlanmadı. Ancak Mart ayı için oldukça güçlü bir perakende satış rakamımız var,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu