Yatırım yapmaya başla!

BOE Başkan Yardımcısı Broadbent: Önümüzdeki Birkaç Ay İngiltere Ekonomisi için Kritik!

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, önümüzdeki birkaç ayın İngiltere ekonomisi için çok önemli olacağını açıkladı. Ayrıntılar aşağıda;
BOE Başkan Yardımcısı Broadbent: Önümüzdeki Birkaç Ay İngiltere Ekonomisi için Kritik!

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, bugün verdiği bir demeçte önümüzdeki iki ila üç ayın İngiltere ekonomisinin geleceği açısından kritik öneme sahip olacağını söyledi.

Nihayetinde Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa Birliği ile anlaşmaya varmak için zamana karşı yarıştığı biliniyor çünkü yapılması beklenen Brexit anlaşmasının Mart ayından önce hem İngiltere’den hem de Avrupa Birliği’nden onay alması gerekiyor. İşte bu noktada, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadbent’in açıklamaları dikkat çekti çünkü Ben Broadbent önümüzdeki birkaç ayın İngiltere ekonomisi için belirleyici etkiye sahip olacağını dile getirdi.

Broadbent konuyla ilgili görüşünü açıkça; “önümüzdeki iki ila üç ay boyunca gerçekleşecek olayların sırası, görünümü maddi olarak değiştirebilir” sözleriyle aktardı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent Brexit İngiltere Ekonomisi İlgili haberde İngiltere Merkez Bankası’nın bu ayın başında yaptığı para politikası toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu olarak sabit tuttuğu aktarıldı. Söz konusu toplantıda ayrıca İngiltere Merkez Bankası, Brexit’in sorunsuz ilerlemesi halinde faizlerin daha hızlı artabileceğini bildirmiş ama İngiltere’nin AB’den yıkıcı bir şekilde ayrılması durumunda tüm tahminlerin boşa çıkabileceğini de vurgulamıştı.

Para politikası toplantısından sonra ise BOE, Birleşik Krallık’ın 2019’da yüzde 1.7 oranında büyüyebileceğini ve aynı dönemde enflasyonun yüzde 2.1 seviyesinde olacağını duyurmuştu.

BOE Birleşik Krallık 2019'da Yüzde 1.7 üyüyecekMerkez bankasının tahminleri İngiltere’nin AB ile bir anlaşma yapması ve blokla nispeten yakın ticaret bağlantılarını sürdürmesi varsayımına dayanıyordu. Broadbent de burada; “hala bunun en olası sonuç olduğunu düşünüyorum fakat tabii ki zaman içinde her gün para birimini farklı yönlere gönderebilecek olumlu, olumsuz başlıklar görüyoruz” yorumunu yaptı.

Keza sterlin bugün Brexit ile ilgili olumsuz başlıkların etkisiyle bir kez daha baskı altındaydı.

Sterlin Düştü İngiliz medyası Başbakan Theresa May’in kilit milletvekilleri dairesi içinde bölünmeler ve yönetimden daha fazla istifa olacağını yazmıştı. Nitekim geçtiğimiz gün İngiltere’de eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın kardeşi Jo Johnson, 2. Brexit referandumu yapılmasını isteyerek istifa etmiş ve Theresa May’i eleştirmişti. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi de Cuma günü

İngiltere ekonomisinin Eylül’e kadar olan 3 aylık dönemde yalnızca yüzde 0.6 büyüdüğünü açıklamış, rakamın geçen yıl yüzde 0.4 olduğunu aktarmıştı. Bu konudan da bahseden Broadbent, büyümenin son 2 yılda makul bir şekilde zayıf olduğunu dile getirdi.

Broadbent halihazırda enflasyonist baskılar olduğunu vurgulayarak gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin kriz öncesi oranlardan zayıf olmasına rağmen, işsizlik oranını 40 yılın en düşük seviyesine düşmesine izin verecek kadar güçlü olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum