Yatırım yapmaya başla!

Fransız BNP Paribas Zayıf 4. Çeyrek Sonuçlarının Ardından Hedefleri Düşürdü

Fransız BNP Paribas, zayıf dördüncü çeyrek sonuçlarının ardından hedefleri düşürdü. Detaylar aşağıda;
Fransız BNP Paribas Zayıf 4. Çeyrek Sonuçlarının Ardından Hedefleri Düşürdü

Paris merkezli küresel bankacılık kurumu BNP Paribas’un CFO’su bugün verdiği demeçte, genel net gelirinin iyi olduğunu fakat özellikle de yıl sonunda elverişsiz piyasa ortamının yaşandığını kaydetti.

2018’de 2017 yılına göre yüzde 3’lük bir düşüşle 7.53 milyar euroluk (8.57 milyar dolar) tam yıl net geliri elde eden BNP Paribas, yine de Refinitiv anketinin 7.43 milyar euro seviyesindeki tahminini aşmayı başardı. Ayrıca dördüncü çeyrek için 1.44 milyar euro net gelir elde eden BNP Paribas’ın geçen yılın aynı döneminde 1.42 milyar euro elde ettiği kaydedildi.

Dördüncü çeyrek sabit getirili ürün, döviz ve emtia (FICC) işlemleri geliri 505 milyon euro ile 525 milyon euroluk beklentinin hafifçe aşağısında kaldı.

Fransız BNP Paribas Zayıf 4. Çeyrek SonuçlarıAynı dönemde hisse senetlerinden kaynaklanan işlem geliri de 145 milyon euro ile 421 milyon euroluk beklentinin gerisinde kaldı. Bankadan yapılan açıklamada düşük faiz oranlarına rağmen Avrupa’daki ekonomik ortamın ödenmemiş kredileri desteklediği bildirildi. Bununla birlikte 2018’in dördüncü çeyreğindeki satış dalgasının etkisinin banka, 2020 için karlılık ve gelir büyüme hedeflerini de düşürdüğünü aktardı.

Fransız bankası şimdi 2016 ile 2020 yılları arasında yıl başına yüzde 1.5’lik gelir artışını sağlamayı hedefliyordu ki bu önceki yüzde 2.5’lik hedefin aşağısındaydı.

Fransız BNP Paribas 2020 Hedefi DüşürdüAyriyeten BNP Paribas 2020 için maliyet tasarrufu hedefini de 3.3 milyar euro seviyesine çıkardı. Bu önceki 2.7 milyar euro seviyesindeki planın aşağısındaydı. Nihayetinde bu sonuçların ardından hisseler Çarşamba sabahı açıldığında Avrupa piyasalarında yüzde 3’ün üzerinde düşüş gösterdi.

Diğer taraftan BNP Paribas CFO’su Lars Machenil, bankanın müşterilerine sunduğu hizmetlerden memnun olduğunu ve odağın ürünlerin dijitalleştirilmesi ve dağıtım şeklini optimize etmek olduğunu dile getirdi. “Dijitalizasyon temel olmaya devam ediyor, dolayısıyla diğer bankalarla birleşme ya da satın almalar gündemde değil” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum