Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BNP Paribas İhracattaki Güçlenmeyle Yılın 2. Yarısında Türkiye Ekonomisinde Toparlanma Bekliyor

BNP Paribas analistleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye ekonomisi büyüme rakamları değerlendirilirken, ihracattaki iyileşme ve kredilerdeki ivmelenmenin etkisiyle, yılın ikinci yarısında toparlanma beklendiği bildirildi.
BNP Paribas İhracattaki Güçlenmeyle Yılın 2. Yarısında Türkiye Ekonomisinde Toparlanma Bekliyor
Yorum

Haftanın ilk işlem günü piyasaların üzerinde durduğu en önemli konu Türkiye ekonomisi büyüme rakamları oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde %3 daralma kaydetti.

2019 yılının Ocak ayında ise 813 milyon dolar tutarında cari açık ortaya çıktı. Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerini paylaşan BNP Paribas analistleri, yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmanın başlayacağını bildirdi.

Dün açıklanan %3 daralma oranının, kendi tahminleri olan %2,9’a yakın geldiği belirtildi.

Kurum analistleri tarafından hazırlanan raporda iç talepte ve ekonomik aktivitelerde daralma olmasının yanında, kredilerdeki ivmelenme ve ihracattaki güçlenmenin etkisiyle 2019 yılının ikinci yarısında iyileşme beklendiği ifade edildi. Jeopolitik risklerin ve küresel yavaşlamanın Türk lirası için tehdit oluşturmaya devam ettiği, öte yandan genel olarak risklerin aşağı yönlü olduğu belirtildi.

Makroekonomik verilerdeki iyileşmelerin etkisiyle, birinci çeyrekte büyümenin pozitife dönmesinin beklendiği vurgulandı.

PMI endeksleri, kredi büyümesindeki ivmelenme ve iş dünyası güveni gibi faktörlerde görülen olumlu gelişmelerin etkisiyle büyümenin pozitife dönmesinin beklendiği ve 2019 için büyüme tahminlerinin %2 olarak korunduğu bildirildi.

İspanya merkezli BBVA tarafından hazırlanan notta, Türkiye ekonomisinin teknik anlamda resesyona girdiği söylendi.

%2,5 beklentilerine karşın, Türkiye ekonomisinin 2018 son çeyreğinde %3 daraldığı, mevsimsel düzeltilmiş bazda %1,6’lık daralma sonrası son çeyrekte % 2,4 daralarak teknik anlamda resesyona girildiği vurgulandı. 2017 yılında %7,4 büyüme sağlanmasının ardından, 2018’de %,2,6’ya gerilediği hatırlatılırken, 2019 yılı için büyüme tahminlerinin %1 olarak korunduğu ifade edildi.

Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson da dün açıklanan büyüme rakamları hakkında görüşlerini paylaştı.

Türkiye ekonomisini 2001 ve 2008 yıllarından bu yana net bir şekilde sığ olma yolunda ilerlediğini söyleyen Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirim tahminlerini açıkladı.

Hükümetin kamu bankalarında fonlamayı koruma çabalarının yatırım kısmını desteklediğini belirten Rencap baş ekonomisti, enflasyondaki yavaşlamanın etkisiyle birlikte Merkez Bankası’ndan Haziran toplantısında 400 baz puanlık faiz indirimi beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu