Yatırım yapmaya başla!

BNP Paribas 3Ç20’de Yatırım Bankacılığı Sayesinde Beklentileri Aştı

Fransız banka BNP Paribas, yatırım bankacılığı birimindeki sağlam performans ile 2020'nin üçüncü çeyreğinde beklentileri aştı.
BNP Paribas 3Ç20’de Yatırım Bankacılığı Sayesinde Beklentileri Aştı

BNP Paribas, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını yayımladı. Buna göre; yatırım bankacılığı biriminin sağlam performansı sayesinde bankanın piyasa beklentilerini aştığı bilgisi paylaşıldı.

Fransız bankası yılın üçüncü çeyreğinde 1,89 milyar Euro net kâr bildirirken, tahminlerin üstünde bir sonuç açıkladı.
BNP Paribas 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: BNP Paribas

Refinitiv anketine katılan analistler, bankanın 2020’nin 3. çeyreğinde 1,6 milyar Euro net kâr açıklamasını bekliyordu. BNP Paribas, 472 milyar Euro değerindeki likidite rezervine sahip olduğunu da bildirdi. Geliri ise bir yıl öncesine göre %0,1’lik küçük bir düşüşle 10,88 milyar Euro olarak gerçekleşti.

İşletme giderleri, 2019 yılına göre %3,8 düşerken, bir bankanın ödeme gücünü ölçen ortak sermaye katmanı 1 (CET 1) oranı bir yıl öncesine (%12) göre %12,6’ya yükseldi. BNP Paribas’ın finans müdürü Lars Machenil, sonuçların işin çeşitlendirilmesine bir övgü olduğunu söyledi.

Machenil, “Gelirler temelde bir yıl önceki seviyesine geri döndü. İkincisi, maliyetlere bakarsanız bu yılki 1 milyar Euro’nun üzerinde azaltma hedefimiz doğrultusunda düşüyor,” dedi. Yılbaşından bugüne performansına bakıldığında ise bankanın tüm yıl için esas görünümünde önde olduğunu ifade etti.

BNP Paribas hisseleri, açıklanan raporun ardından güne yükselişle başladı ve %5 civarında pozitif bölgede yükseldi.
BNP Paribas Hisseleri %5 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Hisseler, dünkü işlemleri 31,13 Euro’dan sonlandırdıktan sonra bugüne 33 Euro’dan başlangıç yaptılar. Açılışın ardından günün en düşük seviyesi olan 32,26 Euro’ya kadar geriledikten sonra yükselişe geçti. Günün en yüksek seviyesi ise 33,25 Euro ile kaydedildi. Hisseler TSİ 16:00 sularında %5,20 oranında artıda 32,74 Euro’da seyretmeye başladı.

Bankanın üç bölümünde de gelir artışı bildirilirken, Ticari ve Kurumsal Bankacılık birimi yıllık %17 ile en yüksek artışı yaşadı. Üç aylık bazda olsa da aynı birimin gelirleri %18,2 düştü. Sabit gelir, emtia ve para birimleri bölümü ise bir yıl öncesine göre keskin kredi artışı, forex ile gelişmekte olan piyasalardaki toparlanma ve oranların iyi performansı nedeniyle gelirlerinde %34,6’lik bir artış kaydetti.

Bankanın hisse senedi ve birinci sınıf hizmetler birimi de cansız bir pazar gerekçesiyle gelirlerinde %15,1 oranında düşüşle karşılaştı. BNP Paribas hisseleri yılbaşından bu yana %38,09 oranında negatif performan kaydederken, 1 yıllık bazda %33,39 düşüş yaşadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum