Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BNP Paribas 2020 Yıllık Kârı %13,5 Düşerek 7 Milyar Euro Oldu

BNP Paribas 2020'nin dördüncü çeyreğinde 1,59 milyar Euro net gelir bildirirken, 2020 tam yıllık kârı 7 milyar Euro olarak gerçekleşti.
BNP Paribas 2020 Yıllık Kârı %13,5 Düşerek 7 Milyar Euro Oldu

Fransız bankası BNP Paribas 2020 yılının son çeyreğine ve tam yıla ait kazanç raporunu yayımladı. Yılın üçüncü çeyreğinde 1,89 milyar Euro net kâr bildirirken, yatırım bankacılığı sayesinde beklentileri aşmıştı. Dördüncü çeyrekte ise 1,59 milyar Euro net gelir açıklayarak, 1,2 milyar Euro’luk beklentileri aştı.

BNP Paribas, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 1,9 milyar dolar net gelir elde ederken, önceki üç aylık döneme göre kârda %15,9’lük düşüş kaydetti.
BNP Paribas 4Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: BNP Paribas

Bankanın yıllık kârı, Aralık 2019’a göre %13,5 düşüşle 7 milyar Euro olurken, Refinitiv anketine katılan analistler 2020 için 6,5 milyar Euro net gelir bekliyordu. Banka, Covid-19 salgını nedeniyle risk maliyetinin arttığını ve kredi kaybı karşılıklarına 1,4 milyar Euro daha ayırdığını da duyurdu.

BNP Paribas CFO’su Lars Machenil ekonomi için kademeli toparlanma beklentisini açıklarken, “Gelirler bir önceki yıla göre 44 milyar Euro ile sabit, maliyetler 1,1 milyar Euro azaldı. Dolayısıyla ikisi arasındaki fark olan brüt işletme geliri çok maddi bir şekilde yükseliyor,” dedi.

Dördüncü çeyrekte gelirler bir yıl öncesine göre %4,5 düşüşle 10,8 milyar Euro olurken, mali yıl için gelirler 44,2 milyar Euro olarak gerçekleşti. Brüt faaliyet geliri ise bir önceki yıla göre %6,2 artış gösterdi. Bankanın ödeme gücünün bir ölçüsü olan CET 1 oranı, bir yıl öncesine göre 70 baz puan artışla %12, oldu.

Bankanın kurumsal ve geleneksel bankacılık bölümü, önceki çeyreğe göre gelirlerde %1,7 düşüş yaşarken, yurt içi pazar gelirleri %2,8 artış gösterdi.
BNP Paribas 4Ç20 Kurumsal Bankacılık Finansal Sonuçları
Kaynak: BNP Paribas

Bölümün uzun vadeli, müşteri odaklı stratejisinin 2021’de Avrupa’daki liderliğini teyit ederken, pazar payı kazanımlarını pekiştirerek devam eden başarısını görmesi bekleniyor. Bölümün halihazırda sürmekte olan girişimlerinin hızlandırılarak geliştirme ivmesini artırması gerektiği söylendi.

Raporda, “Coğrafi gelişme, örneğin Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve İskandinav ülkelerinde başlatılan planların güçlendirilmesi ve bu planların İspanya, İsviçre ve BNL, İtalya ile birlikte daha da genişletilmesiyle güçlendirilecektir. Bölüm, akış işini ve sınır ötesi anlaşmalarını genişletirken, Amerika ve Asya-Pasifik’teki ayak izini de genişletmeye devam edecek,” ifadelerine yer verildi.

Euro bölgesi bankalarının bölgedeki şiddetli ekonomik kriz nedeniyle temettülerinde kısıtlamalara sahip olmasına rağmen BNP Paribas 2020 net gelirinin %21’ine eşit olan hisse başına 1,11 Euro temettü ödeyecek. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası temettüler ve hisse geri alımları konusundaki mevcut tavsiyesini tekrarladığında 2020 net gelirinin hisse geri alımlarına yatırılacağını söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum