Yatırım yapmaya başla!

BNP Paribas Pazar Ortamı Geliştikçe Kârını Artırdı

Fransa'nın en büyük bankası olan BNP Paribas, 2019 yılının ilk çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artırdı.
BNP Paribas Pazar Ortamı Geliştikçe Kârını Artırdı

Fransa’nın en büyük bankası bugün yaptığı açıklamada, bu yıl personel ve banka şubelerinin düşürülmesini içeren yarım milyar Euro’luk ek bir maliyet tasarruf sağlamayı taahhüt etti. Bankanın, ilk çeyrek net kârı ise geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 22 artarak, 1,92 milyar Euro oldu.

BNP Paribas’ın performansı, kurumsal bankacılık ve bu sektöründeki daha güçlü bir müşteri aktivitesi ile desteklendi.

Banka Karı Kurumsalda ArttıBankanın geliri, 2018’in ilk çeyreğinde 10,8 milyar Euro iken, 2019’un ilk çeyreğinde 11,1 milyar Euro’ya yükseldi. Ana sermayesinin risk ağırlıklı varlıklara bölünmesi olan Tier 1 sermaye oranı (CET 1) ise bir önceki çeyreğe göre 10 baz puan düşerek yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleşti.

Reuters anketine katılan analistler, BNP Paribas’ın yılın ilk çeyreklik döneminde 1,71 milyar Euro net kâr elde etmesini bekliyorlardı. Banka ise 1,92 milyar Euro ile beklentilerin üzerinde bir net kâr açıklaması yaptı.

Banka net gelirde yıllık yüzde 3 düşüşe neden olan bazı zorluklarla karşı karşıya kaldıktan sonra 2020 yılına ait hedeflerini güncellemişti.

Banka 2020 Hedeflerini DüşürmüştüBanka, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3’lük bir düşüşle 7,53 milyar Euro oranında tam yıl net geliri elde etmişti. Refinitiv anketi ise 7,43 milyar Euro’ya işaret etmişti. 2018’in dördüncü çeyreğinde satış dalgasının etkisiyle banka 2020 için karlılık ve gelir büyüme hedeflerini düşürmüştü.

2016 ve 2020 yılları arasında yıl başına yüzde 1,5 oranında gelir artışı sağlamayı hedefleyen banka, daha önce yüzde 2,5’lik bir artış bekliyordu. Fransız banka, 2019 yılının ilk çeyreğinden sonra bu hedeflerde herhangi bir değişiklik yapmadı.

Bankanın baş finans sorumlusu ise dijitalleşmeye dikkat çekerken, herhangi bir devralımla ilgilenmediklerini söyledi.

Lars Machenil YorumuBNP Paribas Baş Finans Sorumlusu Lars Machenil, “Bizim için tamamen dijitalleşme ile ilgili… Herhangi bir devralımla ilgilenmiyoruz,” dedi. Basında son çıkan haberlere göre BNP Paribas’ın Alman borç veren Commerzbank’ı satın almayı düşündüğü öne sürülmüştü.

Machenil, bankanın sağlığını ölçmek için kullanılan önemli bir ölçüm olan CET 1 oranındaki düşüşün yeni muhasebe kurallarından kaynaklandığını ve sermaye büyümesinin yıl boyunca artmasını beklediğini söyledi. Machenil, “1 Ocak’taki etki temel olarak yeni muhaseve kurallarının getirilmesidir. Fakat bu noktadan sonra ilk çeyrekte temelde istikrarlı kaldık,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum