Yatırım yapmaya başla!

BMW M8 Prototipi Nürburgring Pist’i Tur Zamanlamasında Biraz Geride Kaldı

BMW'nin hazırlıklarını sürdürdüğü M8'i için Yeşil Cehennem'de resmi olmayan bir tur zamanlaması verildi. İşte güçlü Alman sporcunun pist süresi!
BMW M8 Prototipi Nürburgring Pist’i Tur Zamanlamasında Biraz Geride Kaldı

Uzun zaman sonunda Alman markanın yeniden hayata geçirdiği projesi 8 Serisi, adım adım en hızlıya doğru yaklaşıyor. Çıkışını 840d xDrive ve 850i xDrive varyantlarıyla yapılmasının ardından, asıl büyük güç için arkadan çalışmalar yürütülüyordu. Onun adı da M8’di. BMW, M hareketlerini en sağlam parçaya geçirme işlemleri için bir yere kadar hazır olanlardan faydalandı.

Aslında otomobilin alt yapısı başından hazırlansa da “uyarlamalar” testlerle sürdürülmek zorundaydı. Bunu dememizdeki neden ise önemli olan motor bölümünde diğer güçlü modellerinkinden faydalanıyor oluşu. Şirketlerin hızlı olduklarını kanıtladıkları Nürburgring’e çıkan M8, finish çizgisinde gösterdiği süre rakamları biraz daha çalışması gerektiğini gösteriyor.

Şekil, konfor, güç muazzam olsa da hedef amacına göre rakiplerinin bir üstünde seyretmek olmalı.

İki tip kasa yapısında çıkacak M8’in pist süresini veren coupesi. Ayrıca bir de Grand Coupe 4 kapılı çıkışı olacak. Birisi bu süreleri yakından izliyordu. O kişi de Nürburgring uzmanı Misha Charoudin. Sınıf bazlı karşılaştırmaları takip eden Charoudin, en sağlam kronometresiyle M8’in 7 dakika 29.5 saniye içerisinde pisti tamamladığını söyledi.

Uzman, bu yarışın resmi olmadığını biliyor ve belki milisaniyelerle yanılma payının olacağını belirtiyor. Şu var ki M5 motoruyla sahne alan BMW’nin en üst yol otomobili, süresiyle biraz geride kaldığını görüyoruz.

M8’in pist süresi diğer tek kapılı hızlı rakipleriyle karşılaştırıldı.

Sınıfında oldukça gelişmiş rakipleri bulunan M8’in 7 dakika 29.5 saniye‘sine karşı Chevy Camaro ZL1 7: 16.04 ile bitirmişti. Almanya’ya tekrar dönersek Porsche 991 nesil 911 GT3 7 dakika 27 saniye de turlama süresini vermişti. Ezeli rekabette M8 ile aynı statüde olan Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe 63 S 7 dakika 25 saniye ile bitirmişti. Bu kısmı M8’in 4 kapılısını gördükten sonra karşılaştıracağız.

Mercedes “rekor” olarak nitelendirdiği süresinin ardından bazı karışıklıkları da peşinden getirmişti. Zira 2017 yılında Jaguar süratli X3 SV Project 8 ile Nurburgring’i 7 dakika 21,23’te döndü. 4 kapılı olmasına rağmen İngiliz modelden 300 adet çıkacaktı ve üretim modeli olup olmadığı konuşulmuştu.

BMW M8’in rakiplerinden daha hızlı olma gayesi içerisinde olsa da bu şartlarda konfor faktörünü de elinden bırakmak istemedi. Keyif alınacak yol otomobilinde donanımlar bir AMG GT 4-Door ile aynı seviyede olacaktı.

M8 haberimizin sonunda Yeşil Cehennem’de hangi motorla zamana karşı yarıştığını hatırlayalım. Yukarıda dediğimiz gibi M5’in motor ve 4 teker çekişinden yararlanıldı. 4.4L Twin Turbo V8 ile 620 beygir güç açığa çıkartıldı. BMW’den henüz Competetion haberleri olmasa da kalkışının 3.3 saniye olması kaçınılmaz gibi duruyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum