Paylaşım

Sedana Spor Araba Ruhunun Verildiği BMW M5’in Tüm Hayat Hikayesi!

 

Cars Evolution adlı youtube kanalının hazırladığı BMW M5 tarihine dair video oldukça güzel olmuş ve emek harcanmış. M5’i BMW’nin sedan bir arabada, spor bir arabanın güçlerinin birleştiği nokta olarak görebiliriz. 2018 model yeni M5, yeni nesliyle 600 beygir gibi daha agresif güçlerle geliyor.

Cars Evolution, 1985 yılında bantlardan indirilen BMW M5’in tüm hayatını gelişimlerini animasyon tadında sunmuş. İlk versiyondan itibaren güç, tork ve fiyat konuları ele alınmış. En hızlı sedan ünvanını en başından beri koruyan M5, birçok filme konu olmuş otomobildir.

Tüm dünyanın hayranlıkla baktığı bu arabanın 1989 yılında 2. nesli gösterildi. Geçen 3 senin ardından 340 hp‘lik özel seri ve wagon ile beraber yollara çıkartıldı. Sedan bir araba olmasına rağmen, M5’i hep çok hızlı gidebilen bir spor araba olarak gördük.

3.5L ile başlayan motor hacimleri yıllar geçtikçe 5.0L‘lere kadar yükseltildi. Haliyle güçleri de. Son nesillere doğru hacimler biraz daha küçültülerek, teknolojiden faydalanıldı. Yani M5’ler V10’dan V8‘geçişlerinde daha hızlı hale geldi. Kısaca BMW’nin nam salmış 3 Serisinin önemi kadar 5 Serilerinin sürat teknesi M5’de bir o kadar önemlidir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur