Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

25 Yıl Sonra Bulunan ve Dünyada Tek Olan BMW M1’in Hikayesi!

BMW, M1 adında bir proje yapacaktı ve dünyada çok az kişide olacaktı. Ancak 25 yıl sonra bulunan bu sporcu, daha da özel bir konumda!
25 Yıl Sonra Bulunan ve Dünyada Tek Olan BMW M1’in Hikayesi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BMW 1970’lerin sonuna gelindiğinde spor arabalarda modernliğin resmini çizmek adına özel M1 Serisi‘ni çıkardı. Ferrari 250 GTO gibi süper spor otomobil kavramının farklı şekillerde olanı yapılacaktı. Alman mühendisliği “M1” ismini nadir kılmak adına imalatı sınırlı tuttu. 3 yıl sürecek projeden 453 ünite yapılacaktı.

İtalya’da yapılan ilk montajla birlikte M1’in motoru ortaya yerleştirilerek spor aracın karakteri başından belli edildi. Şimdi karşımıza gelen biraz yorgun BMW modelinin hayatına devam etme hikayesi bizi şaşırtıyor. Zira şeklinden de anlayacağınız üzere özel bir garajın sihirli elleri bu M1’e dokunmuş.

Siyah kara şimşeğe Italdesign kendi yorumlamasını katmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==1. M1’in ilk montajının İtalya’da oluşunun bir onurlandırması yapılmak istenmiş. Tasarım üstadı sonrasında Pininfarina gibi kendi otomobillerini üretmeye başlayacak Italdesign’ın en son DaVinci Concept modeliyle sinyal verilmişti. Bundan tam 41 sene önce BMW modelini alan şirket, kendi kalıplarından sokmayı başarmış.

453 adetlik nadir M1 modelinden bile daha değerli olacak bir ürüne bakıyoruz. Öyle ki bu siyah gölgeden sadece 1 adet var.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tozlu ve yorgun olduğunu gördüğümüz BMW’nin o zamanın bakış açısı ve modifiye mantığına göre parçaların değiştirildiğini görüyoruz. Elbette bundan sonraki gösteriler Nissan’la ortak yaptığı GT-R50’ye dönüştü! 70’li yıllarda aslında otomotiv, spor araba kısmında daha yeni filizleniyordu.

Italdesign’ın Alman model çalışmasında özel gövde blokları yerleştirilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Çok taraflı düşünen İtalyanlar, ön burun kısmını pop-up farlara dokunmadan, standart M1’de girintili olan tampon bölgesini dışa çıkarmış. Bir nevi sivri uç kısım biraz daha kalınlaştırılmış.

GCM Yatırım Banner
Yayınlanan eski resimler bu otomobile aitse, BP Otogaz yakıtının reklam ve kullanımı bu araçla insanlara gösterilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Değişimin diğer yanlarında tasarım şirketi M1’in kapılarının arkasına devasa hava yarıkları açmış. Önde normal lastiklerle hareket edilip, arkada ofsetli yolu kavrayacak geniş tabanlı kauçuk takılmış. Arka çamurluktaki perdeli hava kanalları çıkartılıp, bütün şekilde M1’e arka kanat takılmış. Resimde, kokpitin de eski mazileri taşıdığını ve yıpranmış olduğunu görüyoruz.

Belki Italdesign’ın bile unuttuğu model, BP’ye reklam yüzü olmasının dışında başlı başına değerli bir spor model zaten.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dile kolay 16 yıl asfalta bastıktan sonra, 1994 yılında haber alınamayan M1’in 25 yıl sonra bir garajda bulunma hikayesi çok rastlanır bir durum değil. Halen daha 50 yıl sonra bulunan 300 SL’ye yetişmesi bir 25 yılı daha var.

Londra’da uzun süre aramaların ardından bir garaj içerisinde yorgun bitkin bulunan M1’in 3.5L sıralı altı silindirli motoru, 273’ten 410 hp yükseltilmiş. Ve standartından çok uzağa fırlatılarak, 300 km/ sınırını geçmek onun için çocuk oyuncağına dönüştürülmüş.

Müzayede evinde Cumartesi günü satışa çıktı ve bir kişi dünyada tek oldu. Ancak fiyatı hakkında bir şey söylenmedi. Öyle ki profesyonel insanların yorumlarına kulak verdiğimizde, Italdesign BMW M1’in 327.000 dolara satılmış olacağını düşünüyorlar. 70’li yıllardan 90’lara uzanan hayat hikayesindeki M1’in 2000’li yıllardaki yaşantısı bu şekilde. Peki böyle bir M1’in varlığından sizin haberiniz var mıydı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın