Yatırım yapmaya başla!

BMW’nin M Test Merkezinde Görülen A90 GR Supra Ne Anlama Geliyor?

Toyota'nın A90 Supra'sı BMW'nin M Merkezi'nde görüldü ve akıllarda bir çok sorunun doğmasına neden oldu!
BMW’nin M Test Merkezinde Görülen A90 GR Supra Ne Anlama Geliyor?

BMW ile Toyota arasındaki bir ortak araç üretim süreci ardından ortaya çıkartılan yeni nesil Supra, Z4 ile aynı platformu paylaşmıştı. Herkes Supra’nın safkan olmadığını tartışmış ancak bunun için şirket sahibi Kiichiro Toyoda açıklama yapmıştı.

Toyoda, araç her ne kadar BMW’nin güç merkezi ile hareket ettirilmiş olsa da Supra’nın en iyi denge, hızlanma, aerodinamik gibi spor bir aracın ihtiyacı olan tüm yetenekler bizzat kendim tarafından uzun süren pist testleriyle geliştirildi demişti. Sonrasında çıkan söylentilerde Supra’nın BMW M3 motorunu da alacağı söylenmişti. M Birim merkezinde görülen Japon spor otomobili bunun için mi orada?

İki şirket boyut ve puanlamalar ardından kendi yollarına gitmişlerdi.

BMW’nin Almanya’daki test merkezinde görülen kırmızı Supra, önceden kalmış bir prototip olabilir. Veya bir kıyaslama için orada. Belki de Z4’te ihtiyaç duyulan veya Toyota’nın aracında yapmış olduğu çok iyi bir şeyi BMW kendine uyarlamak istiyor! Anlattığımız bu varsayımlardan çok Supra’nın M3 motoruyla beslenmesi için orada olduğu hikayesi daha fazla ağır basıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında BMW M Patronu Markus Flasch‘ın Autocar‘a verdiği demeçte, ikinci bir motor türünün Toyota’ya tedariği konusunda açık olduklarını söylemişti. Sonradan söylentiler büyümüştü ve haberlerde Supra’nın M3 motorunu aldığı yazılmıştı.

Flach ise yeni bir açıklama ihtiyacı duymuş ve “Motoru kesinlikle Toyota’ya tedarik etme teklifinde bulunmadık” demişti. Elbette bazı şeyler hemen “evet sizin düşündüğünüz gibi” denilemeyeceği için bu açıklamalar normal.

Toyota, bizim araçlarımızı illegal sokak yarışı oyunlarında göremeyeceksiniz demesinin ardından NFS’nin 12 Aralık’taki güncellemesi ardından MK4 Supra’nın geleceği söylenmişti.

O yüzden M3 motorunun her ne kadar olmayacağını söylese de Toyota’nın daha güçlü bir Supra için harekete geçtiğini düşünüyoruz. Peki efsane spor otomobil BMW’nin daha beygirli motorunu alsa ne olur?

Hacim olarak yine 3.0L olacak ünitenin üreteceği güç 450 beygir civarlarında olacak. Şu anda Japon sporcu 335 ps ile 4.3 saniyede kalkış ve 250 km/h sınırlandırılmış bir hız limitine sahip. M3, 3.9 saniye kalkış süresi ardından 280 km/h sınırlandırılmış bir sürat sınırlandırmasına sahip.

Bazı DYNO testlerinde A90 GR Supra’nın gücünün gizlenmiş olduğunu ve normalinden daha hızlı bir araç olduğu söylenmişti. O yüzden M3’ten gelecek 450 beygirlik bir yeniden ayarlanmış ünite, Supra’ya çok daha fazlasını yaptırabilir. Tabi bunların hepsi birer varsayım. A90 Supra’nın BMW M Test merkezinde bulunması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum