Yatırım yapmaya başla!

BMW, Global Otomobil Piyasası Çökmeden Kurtulacağını Düşünüyor!

BMW, küresel araç satışları sorununun giderileceğini düşünüyor. Aksi taktirde bu akıma erken uymayanların yok olacağı gerçeğini hatırlatıyor.
BMW, Global Otomobil Piyasası Çökmeden Kurtulacağını Düşünüyor!

Son 5 yıldır otomobil sektörü çalkantılarla ilerliyor ve kimisi bundan ağır zararlar görüyor. PSA ve Toyota gibi büyük gruplara çok yansımasa da Ford ve Land Rover gibi firmalarına tesis kapatma tehdidi olarak yansıyordu. Küresel anlamda bir döngü yaşanıyor ve o da değişen araç yakıt sistemleri. Elektrik düzenine geçilme aralıkları, ülke baskılarıyla bir anda yapılmaya çalışıyor.

BMW’de belirli düzeyde azalan araç satışlarından etkilenen şirketlerden birisi. Alman firma yaptığı hesaplamalarla, gelecek senelerde üretimini düşük bir ihtimal de olsa belirli oranda kısabilir. Ancak hedef artırma yönünde. Detaylar aşağıda;

BMW, yaşanan sıkıntıların üretime etkileyeceğini ancak kısa süreceğini söylüyor.

Tamamen yeni bir otomobil anlayışına geçmenin mutlaka bir sarsıntısı yaşanmasıyla birlikte, EV araçların insanların tanıması gerekiyor. Yapılan bazı anketlerde insanların büyük bir kısmı elektrik araçlara güvenmiyor. Güvensizlik uzun mesafe sürüşlerinde pil dolum merkezlerinin henüz yaygınlaşmaması ve fosil yakıtlı bir araca göre akülerin patlama riskinin çok olduğuna inanılıyor.

BMW’nin denetleme kurulu başkan yardımcısı Manfred Schoch, “Küresel otomobil pazarının durgun kalmasını beklemiyoruz, yüzde 1 ila yüzde 2 büyüyoruz. BMW’deki model planlamamıza dayanarak, yıllık yüzde 2 ila yüzde 3 büyüme bekliyoruz. Bu yüzden bunu yapmak için biri Çin’de diğeri Avrupa’da olmak üzere iki tesise daha ihtiyacımız var.” dedi.

Alman marka 2025 yılı hedeflerinde çok araç satışı var. Geçen yıl satılan 2.5 milyon adet araçtan daha fazlasını üretmesi gerektiğini de düşünüyor. Bu da ilave yıllık 500.000 adet civarları olacak demek.

Zaten yakında gelecek tamamı elektrikli iNext4 ve i4 sedan‘ı Almanya’da üretmeye başlayacak. Böylelikle eksik olduğu kısmı doldurarak, eski satış düzeninin yakalanacağı düşünülüyor.

Schoch, “Münih’teki i4 için kurulum tesisi üç ay boyunca kapatmak anlamına gelecektir. Ancak elektrikli arabalar yapmak için fabrikaları hazırlamamız gerekiyor. Aksi takdirde, Detroit’teki gibi harabelerin arasında oturuyoruz. Bugün ortalama bir eve bakarsanız, buzdolabından saç kurutma makinesine, tıraş makinesine, tüm bunlar elektriklidir, olmayan tek şey arabadır. Otomobiller de elektriğe dönüşecek ve bununla birlikte gemide olmayanlar gidicidir.” dedi.

Schoch, fabrikaların artık elektrikli arabalar için üretim yapmazsa, yok olmaya mahkum olacaklarını söylüyor. Aslında bu bir yerde iki yönlü mecburiyet. Birincisi, ülkeler fosil yakıta ağır yasaklar getirdiğinde şirketler kesinlikle kendilerini elektriğe daha hızlı çevirecekler. Ağır yaptırımlar olmasa bile firmaların %80’i EV araç üretirken ve tercih o yönde olursa da yine mecburen elektrikli otomobiller yapılmak zorunda kalınacak. Konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum