Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BMW, Honda, Toyota! Otomotiv Dünyası Yeni Bir Skandalla Sarsılıyor!

Volkswagen'den sonra dünyanın en saygın üç firmasıda skandal haberlerine karıştı. Dünyayı sarsan yeni skandala hangi firmalar karıştı? Detaylar haberde..
BMW, Honda, Toyota! Otomotiv Dünyası Yeni Bir Skandalla Sarsılıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Sanırım son iki senedir gündemi otomotiv dünyasında çıkan skandallar kaplıyor. Peki en büyük otomobil üreticileri neden böyle skandal haberlerine karışıyor? Bazı üreticilerin usulsüzlük yaptığı haberleri deyim yerindeyse dünya gündemini salladı. Habere konu olan firmaların büyüklüğü nedeni ile ekonomik çöküntülerde yaşandı. İlk olarak Volkswagen’nin emisyon haberi patlamıştı ve bu zamandan sonra ardı ardına bir çok firma da bu usulsüzlük davasına dahil olmuştu.

VW’nin ayıplı mal davaları başlamış ve şirketin milyarlarca dolar tazminat ödemesi kararı alınmıştı. Şimdi ki haberimize göre yeni skandal BMW, Honda ve Toyota cephesinden geldi. Bu sefer Amerika’nın açtığı dava, patent üzerine oldu! Davalar sadece bu üç büyük firmayı değil tedarikçilerini de açıldığı bildirildi. Dünyada söz sahibi olan bu firmaların patent ile ilgili ne sorunları olabilir ? Bakalım haberin detaylarında neler var!

İşte Toyota, Honda ve BMW’nin patent skandalı:

Üç Firma Termoplastik Bileşenler ile İlgili Patentleri Yok Sayıyorlar!

Üç Firma Termoplastik Bileşenler ile İlgili Patentleri Yok Sayıyorlar!Termoplastik nedir? diye merak edenlere; Isıtıldıklarında yumuşayan, soğutuldukları zaman tekrardan sertleşen plastik grubudur. Araçların motor aksamlarında sıklıkla kullanılan bu parçaların patentlerine sahip olan şirket Intellectual Ventures “motorlarda kullanılan bazı termoplastik parçalar, su pompaları, elektronik hidrolik direksiyon üniteleri ve şirket tarafından satılan veya şirketlerde satılan araçlarda kullanılan diğer güç aktarma organı parçaları patentleri ihlal ediliyor” gerekçeleriyle dava açmış.

Patent İhlalinin Belli Modellerde Olduğu Sanılıyor

Patent İhlalinin Belli Modellerde Olduğu SanılıyorGelen bilgilere göre bu ihlalin Mart ayında yapıldığı tespit edilmiş. Venture II şirketi şimdi USITC(ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu)dan bu konu ile ilgi soruşturma başlatmasını istedi. Patent şirketi, yüksek sıcaklıkta çalışan bileşenleri ile temas eden parçalarda kullanılan malzemelerin çoğunluklu olarak 2016 Toyota Camry, 2017 Honda Accord ve BMW 228i modellerinde olduğunu söyledi. Ancak satışı yapılan bu araçaların ABD’de satılan olmasına yüksek ihtimal bakılıyor. Diğer türlü diğer Avrupa ülkelerinde de b u araştırmanın yapılması gerekiyor.

Böyle büyük markaların kar etme amacıyla veya başka nedenlerden dolayı bu tip hataları yapması kendi ile beraber, alt grup markalarınada yansıyor. Anlattığımız konuya en uygun örnek, geçen sene VW skandalı Porsche ve Audi’ye de sıçramış,  Alman firmanın dertlerinin 3 katına çıktığını görmüştük. Şimdi ki süreçte Venture II şirketinin bu olayı ne kadar yukarılara taşıyacağı ve bu üç firmanın ne ile cezalandırılacağına bakacağız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu