Yatırım yapmaya başla!

BMW, Ford, Toyota ve VW Kaliforniya ile Emisyon Standartlarında Anlaştı

Trump'ın otomobil üreticileri için uyguladığı katı sera gazı emisyonlarında, Kaliforniya dört dev şirketin çağrılarını dikkate aldı!
BMW, Ford, Toyota ve VW Kaliforniya ile Emisyon Standartlarında Anlaştı

Otomobil üreticileri, CO2 sınır haklarının düşürülmesi ardından, teknolojilerinde yeniden bir şekillenme ve değişime girmişlerdi. Açıkçası şu anda şirketler, ABD’nin koyduğu atık gaz sınırlarıyla uğraşıyor. Trump’ın konudaki katı tutumu, iş yapan firmalar arasında koalisyon kurmasına neden oldu. O yüzden BMW, Ford, Toyota ve VW Kaliforniya ile mutabakata vardı. Honda’nın ise konu dışında kaldığı aktarıldı!

Anlaşma maddelerinde emisyon yürürlüğü tarihlerinde değişimler yapılmış. Devlet ve otomobilciler orta noktada buluşmamış olsalardı, şirketlerin aşırı zarar dönemleri başlamış olacaktı. İşte detaylar;

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu, 4 büyük firma ile anlaşma sağladı.

Anlaşmaya göre 2025 model yılı standartları, bir sonraki yani 2026 model yılına kadar uzatıldı. Bunun dışında 2022-2025 arasındaki dönemde ek sağlayış süresi ve agresif yıllara göre seviyenin azaltılması gerçekleştirilecek.

Kaliforniya Valiliği, EV araç satıcılarına, filolarında sera gazı standartlarını karşılama adına kullandıkları ilave kredi olanaklarıyla bir nevi ödüllendirmiş olacak. Devlet, belirtilen bu dört firma için tam desteğini biraz daha belli etmek adına, yeni teknolojileri inceleme ve onay sürecini kolaylaştıracak.

Ayrıca Kaliforniya’da elektrikli araçların elektrik üretiminden çıkacak sera gazı emisyonları için de bazı gerekliliklerin ortadan kaldırılması söz konusu.

Geçtiğimiz dönemlerde bu konu üzerine Çevre Koruma Ajansı’nın 2022-2025 yılları arasındaki binek araç sera gazı emisyon standartlarını belirlediğinde, Kaliforniya dahil 16 eyalet, EPA’ya dava açmıştı. EPA’nın sınırlı kurallarının uygun olmadığı ve revize edilmesi yönünde teklifler sunulmuştu.

Otomobil üreticilerine farklı bölgelerden de kolaylık sağlanmazsa, ortalık epeyce ısınabilir.

Farklı emisyon kuralları şirketleri ülke içerisinde ikiye bölünmesine neden oluyor. Emisyondaki rakam farklılığı üreticilerin motor ve düzenlerinde iki kere çalışma yapması anlamına geliyor. Sonucu da yüksek maliyetler oluyor.

Trump ile otomotiv arasındaki savaş, yeşil otomotiv teknolojisi yatırımlarını sekteye düşürüyor. Yasal çekişmenin uzun olacağını söyleyebiliriz. İki ayrı pazar araç tasarımları sürekliliği bir olan bir durum değil. Hele ki ABD pazarında çok satan başta Toyota, BMW, Ford ve VW için bu bir gerileme alarmıdır.

Ajansın sözcüsü Michael Abboud, Trump yönetiminin EPA ‘nın “Amerikan tüketicilerine kesinlik ve rahatlık sağlayacak hiçbir şey yapmayan bir PR dublör” olduğuna inandığını belirtti. Obama zamanında belirlenen 46.7 mpg otalama yakıt ekonomisi, şimdi ise 2025 yılına kadar 37 mpg seviyesinde isteniyor. Belki EPA’ya açılan davalar ve devletlerin baskısı bazı şeyleri düzeltebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum