Yatırım yapmaya başla!

Alaka & BMW Dünyanın İlk Hidrojen Yakıtlı Modern Uçak Taksisini Gösterdi!

Alaka'nın uçan taksi projesine destek veren BMW, ileride otonom sürüş sağlayacak hidrojen yakıtlı bir uçan taksi çıkarmanın gururunu yaşıyor!
Alaka & BMW Dünyanın İlk Hidrojen Yakıtlı Modern Uçak Taksisini Gösterdi!

Yeryüzünde işler halledildikçe firmalar gözlerini gökyüzüne diktiler. BMW de hava taşımacılığına yatırımlarını esirgemeyen şirketler arasına girdi. Mini hava araçları dronelerin hayatımıza girmesiyle birlikte çoklu insan taşımacılığına yapılan araçların kalkış tasarımları benzer hallere getirildi. Alman hava taksisi Lilium Jet‘in başarılı geçen kalkış serüveninin ardından Amerikalı Alaka ortaklığındaki ilk hidrojen yakıtlı kompakt yolcu uçağını gösterdi.

Yakın zamanda elektrikli araçlar gibi yeni yakıt türlerinde tercih edilecek hidrojen için Toyota ve Koreli şirketlerin aşırı yatırımlarını görmüştük. O zaman bu dünyanın ilki olacak uçan aracın tasarım ve kalkış sağlayıcılarında neler yapılmış onlara bakalım!

Alaka Technologies‘in ortaya çıkardığı proje BMW Designworks tarafından desteklenmiş.

Alaka BMW Dünyanın İlk Hidrojen Yakıtlı UçağıUzun süredir tasarım ve testleri devam ettirilen Skai, kısa mesafeli hava taşımacılığı için imal edildi. Bir prototip olarak görsek de üretime tamamen hazır. Amerikalı şirket Federal Havacılık Kurulu‘ndan izinlerini ve sertifikalarını almış.

“V” tarzı bir gövde tasarımına sahip Skai, 5+1 düzenli insan taşımacılığında görev alacak.

Alaka Skai Uçan TaksiBMW’nin de katısının bulunduğu uçan modelin büyük bir bölümü camdan oluşuyor. Skai’nin zarif ve planlı gövde yapısı, içerideki yolculara geniş bir seyir açısı veriyor.

Drone tarzı kalkış yapacak Skai’nin yapısı tamamen karbon kompozit maddelerden imal edilmiş. Hafif ve sağlam.

Alaka & BMW ortaklığında yürütülen bu uçan yapı, menzil rakamıyla uzun yolcuklar vadediyor.

Alaka Skai Uçan Taksi Kokpit CamEn başta 5 yolcu ve bir pilot 4 saat boyunca yolculuk yapabilecekler. Araç, kanatlarındaki pervaneleri besleyen 134 ps’lik bir motora sahip olacak. Skai’nin lityum-iyon pilleri besleyecek de 3 hidrojenli yakıt hücresi.

Yavaş olmayacak. Skai havada 188 km/h süratle ilerleyebilecek. Ondan da ötesi elektrik motorların hidrojenle desteklendiği düzende bu araç havada kesintisiz 650 km menzil rakamına ulaşabilecek.

Şirketin açıklamalarında Skai’nin “özerk versiyon”un hazır olduğunu söyledi. Yani havada yolcular otonom bir gelişmiş yapay zeka eşliğinde gidebilecek. Ancak şirket ilk önce pilotlu versiyonla havacılık sektörüne giriş yapacaklarını söylediler.

2020 ile 2025 yılları arasında oldukça yaygınlaşacak hava taksilerinde, BMW’nin katkılarıyla projesinin sonuna gelen Alaka Technologies, duruşuyla ve yakıt sistemiyle başarısına bir engel göremiyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum