Yatırım yapmaya başla!

Normalde Bedava Olan Apple CarPlay BMW’de Neden 80 $?

BMW, araçlarına yüklediği App CarPlay sistemini neden kendisinde para karşılığında verildiğini anlattı!
Normalde Bedava Olan Apple CarPlay BMW’de Neden 80 $?

Sadece dış dış sıcaklık, ortalama yakıt tüketimi ve araç hakkında bir kaç basit bilgi veren ekranlardan, tüm araç sistemini kontrol ettiğiniz bir dokunmatik ekran dönemindeyiz. Mekanik bir sistemin çok az kaldığı otomobillerimiz, artık internet ortamını sağlayan makineler haline geldi. Standart olarak sunulan bu orta konsol ekranlarına da mobil yazılımın devleri Apple ve Google Android, kolaylık sağlayıcı bağlantı özellikleri getirdi.

Otomotiv şirketlerinin %80’lik kısmı bunu bedava sunarken, BMW Apple CarPlay aracı için yıllık belirli miktar ücret istiyor. Haliyle kullanıcılar da kendilerinin, bedava olan bir şey için neden para ödediklerini sorguluyorlar. Alman marka da gelen bu şikayetler üzerine neden para karşılığında verdiklerini açıklıyor.

BMW, serilerinde sadece Apple CarPlay kullanıyor.

Yine çoğu şirket Android Auto’yu da Apple CarPlay ile sunabiliyor. Car & Drive bu soruyu BMW’ye soruyor ve cevapları bizlere iletiyor. Yıllık 80 dolar sistem için ayrıca para alan BMW, temelinde Apple CarPlay’in kablo bağlantılı olduğunu ve kablosuz olduğunda daha fazla işçilik yapıldığını aktarmış.

Bir temsilciye göre kablolu/kablosuz donanımlar, uğraş açısından birbirlerinden çok farklı. CarPlay’i test etmek ve en iyi bağlantıyı sağlamak için pahalı testler yapılıyormuş. BMW, gelecek yeni güncelleme sonrasında bunu müşterilerin mevcut bilgi-eğlence sistemlerini bozmaması ve karıştırmaması gerektirdiğini söylüyor.

Markaya göre ileride tüm otomotiv firmaları bu hizmet için belirli yıllık ücret alacak.

Otomobil üreticileri Apple CarPlay ve Android Auto gibi bilgi sistemlerini kendi markalarına dahil etmek için para harcıyorlar. Araç fiyatlarına yansıtılıyor mu yoksa yansıtılmıyor mu bilemiyoruz. İşte BMW’ye göre ciddi para harcanarak verilen bu hizmetlerin belirli bir ücrete tabi olması gerektiğini düşünüyor.

En iyi örnekleme olarak; Toyota’nın Supra için yaptığı anlaşmanın içerisinde BMW’nin bilgi-eğlence ekranı da var. Bavyeralı markaya göre rakipleri kendi uygulama biçimlerine geçmediği sürece ileride çözümün Supra-BMW ilişkisi gibi ortaklık üzerine kurulu maliyet kısmı politikasına gidileceğini bildirdi.

Günümüz araçları artık eskiden ön planda oldukları şeylerden ziyade, araç donanımlarıyla insanlara hizmet vermekte. Ortalamaya bakılırsa piyasada kötü ve güvenliksiz bir araç yok gibi. Haliyle dönem araç tasarımları da birbirlerine benzediğine göre tek yapmaları gereken en gelişmiş sistemleri müşterilerine bedava sunarak, onları kendilerine çekmek kalıyor.

Araçlarımızdaki ortalama 8 ile 10 inç arasındaki bağlantı özellikli ekranların, bundan 15 sene sonrasında kullanılacağını düşünmüyoruz. Bu, ekranların kaldırılması değil, otonom sistemler sayesinde daha da devasa olacağından. Yani ileride de BMW gibi yıllık 80 dolar ama 20 yıllık bir abonelik için bir kereye mahsus 300 dolar kampanyası olur mu bunu zaman gösterecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum