Yatırım yapmaya başla!

BMW, 8 Serisi’nde Kullanılması Planlanan V12 Motora Dair Kararını Açıkladı!

BMW, şu anda 7 Serisi'nin en üst paketinde kullandığı V12 motorun, 8 Serisi'ne geçirilip geçirilmeyeceğinden söz etti!
BMW, 8 Serisi’nde Kullanılması Planlanan V12 Motora Dair Kararını Açıkladı!

Alman BMW’nin 3 Serisi gibi bilindik modellerin yenilemesi haricinde, ileriki yıllarda yola çıkartacağı elektrikli model planlarını da sunmaya başlamıştı. Model yılı olarak, 20 yıllık bir aradan sonra yeniden gün yüzüne çıkartılan 8 Serisi, süper duruşuyla karaya tekerlek basmıştı. BMW’nin teknolojik gelişmelerini farklı markalarla kaşılaştırdığımızda, sonuçlar gayet iyi.

Konumuz BMW’nin son ve en iyi aracı olarak bizlerle tanıştırılan 8’in kaputunun altındaki motor! Şu anda Bavyeralı otomobil şirketinin en hacimli motorunu taşıyan M760Li‘deki V12 ünite. Sorulan soru ise bu bol silindirli motorun 8 Serisi’nde olup olmayacağı. Markanın ürün yönetim başkan yardımcısı bakalım konu hakkında neler demiş.

BMW Group Başkan Yardımcısı V12’nin 8 Serisi’ne Uygun Olmadığını Söyledi!

BMW Group Başkan Yardımcısı V12'nin 8 Serisi'ne Uygun Olmadığını Söyledi!Başkan Yardımcısı Carsten Groeber, şirketin M760Li için özel hazırlanan 6.0L V12 motorun, yeni jenerasyon 8 Serisi’ne uygun olmadığını kesin bir dille söyledi. Çünkü yeni spor aracın fabrikasyon ortamında gördüğümüz motoru 4.4L‘ye göre sistemi ve dengeleri ayarlanmış.

Groeber, “Her şey mümkün, ama yeni geliştirilen 8 silindirli 590 beygir gücünün mükemmel bir paket olduğunu düşünüyoruz. V12 çok ağır ve bu araba ile çok iyi bir ağırlık dağılımımız var. Bu yüzden V8 ile birlikte şasiye ve aktarma organlarına sahip olan bu teknoloji paketi, aracı uygun bir spor otomobil yapıyor. Bize göre bir V12 ön tarafta çok ağır olacak” dedi. 

8 Serisi bundan sonra, V12 motor donanımlı bir Mercedes-AMG S65 Coupe rekabetine V8 çift turbo ile karşılık vereceği sonucu çıkıyor. Aslında o kadar da telaşlanacak bir konu değil çünkü, Mercedes geçtiğimiz günlerde V12 çift turbo benzinli ünitesinin bitirilme kararını bizlerle paylaşmıştı.

Sonuç olarak şirketler en güçlü doğal emişli motorlarını teker teker bitiriyor. Alınan güçleri karşılayacak düşük hacimli turbolar istenileni veriyor. Bugatti’de 8.0L W16 motorunun belirli bir yere kadar sürdürülebileceğini söylemişti. Size soracak olursak; BMW yeni spor serisinin M8 versiyonunu V12 ile mi yoksa V8 ile mi çıkarması daha doğru olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum