Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW 2023 Yılı için Kazanç Tahminini Yükseltti

BMW yaptığı açıklamayla 2023 yılı görünümü yükseltti ancak enflasyon ve tedarik zinciri sıkıntılarının bitmediğini söyleyerek yılın ikinci yarısı için uyardı.
BMW 2023 Yılı için Kazanç Tahminini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Alman otomobil üretici BMW bugün 2023 yılına ilişkin kazanç tahminini revize etti. Şirket, yüksek siparişler ve premium araçların mevcudiyetinde beklenen iyileşmeye işaret ederek daha önce beklentisi olan yüzde 8-10 faiz ve vergi öncesi kâr marjını (EBIT) yüzde 9-10,5 arasına yükseltti.

Artan siparişlerine bağlı olarak cari yıl beklentisini yükselten BMW açıklamasında, yılın ikinci yarısı için tedarik zinciri sorunları ve enflasyondan kaynaklanan zorlukların devam edeceği öngördü.

BMW yaptığı açıklamayla, otomobil bölümünde FVÖK marjı beklentisini önceki yüzde 8 ile yüzde 10 arasından yüzde 9 ile yüzde 10,5 arasına yükseltmiş oldu.

Makroekonomik Ortam Üretim Üzerinde Baskı Oluşturmaya Devam Ediyor

Londra merkezli haber ajansı Reuters, BMW tarafından yapılan tahminin Mercedes-Benz gibi kazanç görünümlerini yükselten ancak makroekonomik ortamın üretim üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğine yönelik uyarıda bulunan rakipleriyle uyuştuğuna işaret etti.

BMW’nin üç aylık sonuçlarının 3 Ağustos’ta yayımlanacağını kaydeden Reuters, şirketin yılın ilk yarısında vergi öncesi kârda yüzde 12,6’lık bir grup marjı bildirdiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca BMW, artan satışlar ve fiyatlandırmanın da etkisiyle otomotiv segmentinde yüzde 10,6’lık bir FAVÖK marjı için ön rakamlarını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna işgali ve Çin’deki kısıtlamaların da etkisiyle yaşanan tedarik zinciri sorunlarıyla azalan üretim yılında BMW satışları, 2023’ün ilk yarısında geçen yıla kıyasla yüzde 4,7 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.