Yatırım yapmaya başla!

BMW’nin 2019 Yılı 1. Çeyrek İşletme Kârı Yüzde 78 Geriledi

Alman otomobil üreticisi BMW'nin 2019 yılının ilk çeyrek işletme karı yüzde 78'e düşerek 589 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti.
BMW’nin 2019 Yılı 1. Çeyrek İşletme Kârı Yüzde 78 Geriledi

BMW, daha lüks araç teslimatlarına rağmen, yüksek yatırım harcamasının ve 1,4 milyon Euro yasal karşılığın etkileri ile işletme karını 589 milyon Euro’ya düşürdü. Geçen ay Avrupa Komisyonu, Alman otomobil üreticilerine emisyon filtreleme teknolojisi alanında iddia edilen gizli anlaşma için ağır para cezaları verdiklerini söyledi. BMW ise anti-tröst faaliyetlerine katılmayı reddetti ve iddialara itiraz ediyor.

Kötümser tona ek olarak, şirket vergi öncesi grup kârının önceki yılın seviyesinin oldukça altında olmasını beklediğini yineledi.

Grup Karı Önceki Yıla Göre DüştüBMW’nin faiz ve vergilerden önceki ilk çeyrek kazancı, analist anketinde 666 milyon Euro’luk tahminin altında kaldı. Fabrikalarını elektrikli otomobil üretimi yapmaya dönüştürmek için mülk, tesis ve ekipman harcamaları yüzde 36 oranında azaldı. Analistler BMW’nin sonuçlarının yetersiz olduğunu, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarının yıldız olmadığını belirtti.

Pazar açıldıktan sonra hisse senetleri yüzde 1 oranında düştü. NordLB analisti Frank Schwope, “BMW’de işler iyi değil” dedi. Evercore ISI analisti Arndt Ellinghorst ise “BMW bir zayıflık dönemine girdi. Asıl soru, ne kadar sürecek?” ifadelerini kullandı.

Otomobil üreticisi, araç teslimatlarındaki artışa tam yıl bakışı sunarken, yüzde 8 ila 10 arasında bir FAVÖK marjı hedefledi.

FAVÖK Yüzde 8 ila 10 ArasındaOtomobil üreticisi, antitröst işlemleriyle otomotiv segmentinde yüzde 4,5 ile yüzde 6,5 arasında bir marj beklediğini belirtti. Yeni teknolojilere yapılan yatırımların ve daha katı karbon emisyonları mevzuatına uymanın artan maliyetinin kazançlar üzerinde hafifletici bir etkisi olması muhtemel görünüyor.

Artan maliyetleri karşılamak için BMW, mevcut motor ve şanzıman kombinasyonlarını yüzde 50 azaltacağını ve 2020’nin sonuna kadar 12 milyar Euro’nun üzerinde verimlilik tasarrufu sağlayacağını söyledi. BMW yaptığı açıklamada, otomobil bölümünün çeyreğinde işletme zararı sağladığını belirtti.

Yasal hükümlerin etkisi dışında BMW’nin otomotiv bölümü, ilk çeyrekte yüzde 5,6 oranında bir işletme marjı sağladı.

Yüzde 5,6 İşletme MarjıBuna karşın Mercedes-Benz binek otomobillerinde satışların geri dönüşü, bir önceki yıla göre yüzde 9’dan yüzde 6,1’e geriledi. Rakip Volkswagen, binek otomobilleri için satışların geri dönüşünün yüzde 6,5 ila yüzde 7,5’inin altında kalacağını söyledi.

BMW Avrupa Komisyonu’nun sanayi çalışma gruplarına katılımının rekabete aykırı davranışla sonuçlandığı iddiasına itiraz edeceğini açıkladı. BMW, “Üreticilerin geliştirme bölümlerinden katılan mühendisler, egzoz gazı arıtma teknolojilerini geliştirmekle ilgileniyorlardı. Kartel anlaşmalarından farklı olarak tüm endüstri bu tartışmaların farkındaydı,” dedi. Tedarikçilerin ve müşterilerin zararına gizli anlaşmalar yapılmadığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum