Yatırım yapmaya başla!

BMW 1 Milyar Euro Yatırımla Macaristan’da Fabrika Açıyor!

Ticaret savaşları nedeniyle ABD’deki üretimin bir bölümünü Avrupa’ya taşıyabileceğini belirten BMW, Macaristan’da fabrika açacağını açıkladı. Detaylar haberimizde;
BMW 1 Milyar Euro Yatırımla Macaristan’da Fabrika Açıyor!

Ticaret savaşlarının en çok etkilediği firmalar arasında yer alan BMW, bu konuda işini sağlama almak istediğini bir kez daha gösterdi. Zira daha dün Çin’deki X5 ve X6 fiyatlarına % 7 ila % 4 arasında zam yapacağını açıklayan BMW, şimdi de Macaristan’da fabrika açacağı yönündeki haberle gündeme geldi.

Buna göre şirketin Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin doğusunda konumlanan Debrecen’e 1 milyar euro (1.17 milyar dolar) yatırım yapacağı belirtildi. Şirket konuya ilişkin açıklamasında yeni fabrikanın ülkenin büyümesine katkıda bulunabileceğini ve premium otomobil üretimi için bir merkez olma pozisyonunu güçlendirebileceğini kaydetti.

2019’da faaliyete başlaması planlanın yeni tesisin, yılda 150 bin otomobil üretme kapasitesine sahip olacağı söylendi.

BMW 1.17 Milyar Dolar Yatırım Ayrıca buranın, Alman üreticinin araçlarının % 45’ini sattığı Avrupa’daki üretim kapasitesini artırmasına yardımcı olacağının üzeri çizildi. BMW Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Zipse de; “Macaristan’daki yeni tesisimiz tek bir üretim hattında hem yanmalı motorlu hem de elektrikli BMW modellerini üretebilecek” ifadesini kullandı.

BMW’nin bu kararla her ikisi de Macaristan’da fabrikaya sahip Daimler ve Audi’ye katılması ayrıca dikkat çekti.

BMW Macaristan'a Fabrika Açıyor BMW CEO’su Harald Krueger da yeni fabrika sayesinde Avrupa’daki hareketliliklerini güçlendireceklerini vurgulayarak; “buradaki üretimimiz Asya, Amerika ve Avrupa arasındaki dengeyi sağlayacak” dedi.

Budapeşte’deki ING analistlerinden Peter Virovacz, ülkedeki otomobil üretiminin Macaristan ihracatının yaklaşık üçte birini oluşturduğunu ve BMW ile birlikte rakamın % 40’lara ulaşabileceği yorumunu yaptı. Analist, BMW’nin yeni kapasitesinin 2019 ve 2020 yıllarında Avrupa Birliği fonlarının tükenmesiyle birlikte ekonomik büyümede beklenen yavaşlamayı kısmen telafi edebileceğini de söyledi.

Ayrıca Macaristan’da açılacak BMW fabrikasının, Orta Avrupa ülkesinin daha az gelişmiş doğu bölgesine yabancı yatırım çekebileceğini dile getirdi.

BMW Macaristan'a Dev Yatırım Bununla birlikte Macaristan’ın otomobil endüstrisine bağımlılığını artıracağını ve dolayısıyla otomobil satışlarındaki herhangi bir gerileme durumunda ülkenin açık bir cephe konumuna gelebileceğini belirtti.

Analist; “bu yatırımla ilgili en büyük soru, Macaristan’daki işgücü piyasası olacak. Zira halihazırda 1000 işçi bulmak yeteri kadar zorken bundan 2 yıl sonrasının nasıl olacağı şüpheli” yorumuyla da dikkat çekti. Sonuçta; diğer Orta Avrupa ekonomileri gibi Macaristan’ın da daha yüksek ücretler için batıya kitlesel göç sorunundan muzdarip olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum