Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM’den Polonya’ya Uyarı: Mültecilere Çifte Standartı Bırakın

Birleşmiş Milletler uzmanı Polonya'ya mülteciler konusunda çifte standart yaklaşımını sonlandırma çağrısı yaptı. Detaylar haberde;
BM’den Polonya’ya Uyarı: Mültecilere Çifte Standartı Bırakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzalez Morales, Perşembe günü yaptığı açıklamada Polonya makamlarının Ukraynalı ve Ukraynalı olmayan mültecilere çok farklı muamelelerine son vermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, yetkililerin Belarus sınırına yakın göçmenleri kilitlemeyi bırakması gerektiğini de ifade etti.

Morales bir yandan da Şubat ayında Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana 2 milyonun üzerinde Ukraynalı mülteciye koruma ve yardım sağlayan, onları evlerine yerleştiren Polonyalı yetkililerin ve vatandaşların eylemlerini övdü.

Ancak, ülkeden kaçan Ukraynalı olmayan vatandaşların, oturma izni ve uygun barınma hizmeti alabilme konusunda zorluklarla karşılaştıklarını ve aynı yasal korumalardan yararlanamadıklarını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşından kaçan bazı insanlar, işgal sırasında Ukrayna’da eğitim gören veya çalışan, genellikle Orta Doğu, Asya veya Afrika’daki üçüncü ülkelerden vatandaşlardı.

Morales’ten Çifte Standart Yaklaşımı Uyarısı

Morales, 12-25 Temmuz tarihlerinde Polonya ve Belarus’a yaptığı ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Bu çifte standart yaklaşımın üçüncü ülke vatandaşları arasında ayrımcılığa uğrama hissine yol açtığını endişeyle not ediyorum” ifadelerini kullandı.

Polonya, Ukrayna’daki savaşın yanı sıra, 2021’in ortalarından bu yana çoğu Ortadoğu ve Afganistan’dan olmak üzere on binlerce göçmenin Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için Belarus sınırını aşma çabalarıyla da karşı karşıya kaldı.

Bu kriz, Polonya’yı bir acil durum bölgesi kurmaya, çelik bir sınır bariyeri inşa etmeye ve bir geri itme kampanyası başlatmaya sevk etti.

BM Raportörü Yetkililere Seslendi

Morales, söz konusu bu göçmenlerin uluslararası insancıl hukuku ihlal ederek, çocuklar da dahil olmak üzere Polonya’daki sınıra yakın fiili gözaltı merkezlerinde “rutin olarak” kilitlendiğini söyledi. Merkezlerden birini şahsen ziyaret ettiğini ve orada çocuklu düzinelerce aile üyesinin kaldığını gördüğünü ifade etti.

Uzman isim son olarak “İlgili makamları refakatsiz ya da aileleriyle birlikte kalan çocukları, hamile kadınları ve zihinsel engellileri derhal açık tesislere bırakmaya çağırıyorum” şeklinde seslendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu