Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM’den Mülteci Uyarısı: Denizde Kaybolanların Sayısı Artıyor!

Küresel mülteci ajansı, geçen yıl Avrupa’ya geçmeye çalışan 3 binden fazla kişinin kaybolduğunu söyleyerek artan sayıya karşı uyarırken ülkelerden destek istedi.
BM’den Mülteci Uyarısı: Denizde Kaybolanların Sayısı Artıyor!
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Mantoo, bugün Cenevre’deki bir basın toplantısında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Mantoo, geçen yıl Avrupa’ya geçmeye çalışan 3 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ya da kaybolduğunu duyurdu.

Küresel mülteci ajansı, geçen yılki rakamın 2020’den neredeyse iki katına çıkmasıyla kayıplarda endişe verici artış konusunda uyardı. Denizde artan ölümlere vurguyla acil eylem çağrısında bulunan BM yetkilisi, 2021’de Akdeniz ile Atlantik Okyanusu’nu geçerek Avrupa’ya geçmeye çalışırken 3 binden fazla kişinin öldüğünü veya kaybolduğunu belirtti.

Yayımlanan rapordaki 2021 yılının kayıp sayısı aynı rotalarda 2020’ye kıyasla neredeyse ikiye katladı. Endişe verici bir şekilde, yılın başından bu yana, 478 kişi daha denizde öldü veya kayboldu.

Deniz geçişlerinin çoğunun dolu, denize açılmaya elverişli olmayan, şişme botlarla gerçekleştirildiği, birçoğunun alabora olduğu ve can kaybına yol açtığı söylendi.

2021’de devam eden pandemi ve ilgili kapanmalar, birçok çaresiz mültecinin tehlikeli yolculukları kolaylaştırmak için kaçakçılara yönelmesiyle Kuzey Afrika ve Avrupa kıyı ülkelerine yönelik hareketleri etkiledi.

Küresel mülteci ajansı bu noktada devam eden siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların, kötüleşen sosyoekonomik koşulların yanı sıra iklim değişikliğinin etkisinin yerinden edilmeyi ve ileriye doğru tehlikeli hareketleri artırabileceği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Orta ve Batı Akdeniz ve Atlantik üzerinden Avrupa’ya doğru tehlikeli yolculuklarda mülteciler için güncellenmiş bir koruma ve çözüm stratejisi başlatan BMMYK, binlerce mülteciye yardım için 163,5 milyon ABD Doları talep etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.