Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den İsrail’e Askeri Operasyonlar Hakkında Çağrı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, İsrail'e operasyonlarını uluslararası insani hukuk çerçevesinde gerçekleştirme çağrısında bulundu. Detaylar haberin devamında;
BM’den İsrail’e Askeri Operasyonlar Hakkında Çağrı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de giderek artan sivil can kaybından endişe duyduğunu belirtti. İsrail’e tüm askeri operasyonlarını uluslararası insani hukuk çerçevesinde gerçekleştirme çağrısında bulundu.

Genel Sekreter, Orta Doğu’daki son duruma ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki benzeri görülmemiş gelişmeleri tartışmak üzere üst düzey BM liderlerinin, olağanüstü toplantıdan yeni çıktıklarını belirtti.

Guterres: Hiçbir Şey Bu Saldırıları Haklı Gösteremez

800’den fazla İsraillinin ölümüne ve 2.500’den fazlasının yaralanmasına neden olan Hamas ve diğer güçlerin Gazze çevresindeki İsrail kasaba ve köylerine yönelik saldırılarını kınadığını belirtirken saldırılar devam ettikçe ve çoğu insandan haber alınamayınca bu sayıların artmasının beklendiğini ifade etti.

Hamas ve Filistin İslami Cihad’ın, aralarında Tel Aviv ve Kudüs’ün de bulunduğu İsrail’in merkezine binlerce gelişigüzel roket fırlattığı bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Sözlerinin devamında, “Filistin halkının meşru şikayetlerini anlıyorum. Ancak hiçbir şey bu terör eylemlerini, sivillerin öldürülmesini, sakatlanmasını ve kaçırılmasını haklı gösteremez. Bu saldırıların derhal durdurulması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrımı yineliyorum.” ifadelerini kullandı.

Guterres, bu benzeri görülmemiş saldırıların karşısında İsrail’in hava saldırıları ile Gazze’yi vurmaya başladığını, Gazze’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500’den fazla Filistinlinin öldürüldüğü ve 3.000’den fazla kişinin yaralandığı yönündeki haberlerin kendisini derinden endişelendirdiğinden bahsetti.

İsrail’e Çağrı: Siviller Hedef Olmamalı

“Ne yazık ki İsrail operasyonları devam ettikçe bu rakamlar her geçen dakika artıyor. İsrail’in meşru güvenlik kaygılarını kabul etmekle birlikte, İsrail’e askeri operasyonların uluslararası insancıl hukuka tam olarak uygun şekilde yürütülmesi gerektiğini de hatırlatıyorum.” diyen Genel Sekreter, sivillere her zaman saygı gösterilmelisine, sivillerin her daim korunmasına ve sivil altyapının asla hedef olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Guterres İsrail'e Çağrı
Kaynak: X / @UN

İsrail’in Gazze Şeridi’ni tamamen kuşatma altına alacağı yönündeki duyurudan derin üzüntü duyduğunu, düşmanlıklardan önce son derece vahim olan Gazze’deki insani durumun şimdi katlanarak kötüleşeceğinden duyduğu kaygıyı vurguladı.

Açıklamasının devamında, “İnsani yardım personelinin erişiminin yanı sıra tıbbi ekipman, yiyecek, yakıt ve diğer insani malzemelere de büyük ihtiyaç var. Gazze’ye yardım ve temel malzemelerin girişi kolaylaştırılmalıdır ve BM, bu ihtiyaçlara yanıt vermek amacıyla yardım sağlama çabalarını sürdürecektir.” şeklinde konuştu.

Tüm tarafları ve ilgili tarafları, Gazze Şeridi’nde mahsur kalan ve çaresiz kalan Filistinli sivillere acil insani yardım ulaştırılması için Birleşmiş Milletler’in erişimine izin vermeye çağırdığını söylerken uluslararası topluluğa bu çaba için acil insani desteği harekete geçirme çağrısında bulundu.

“Bu Çatışma Durduk Yere Oluşmadı”

“Bu çatışma (İsrail-Filistin) durup dururken oluşmadı. Gerçek şu ki çok uzun zamandır süren ve sonunda siyasi çözüm görünmeyen 56 yıllık bir işgalden ötürü ortaya çıktı” derken “Artık bu kan, nefret ve kutuplaşma kısır döngüsüne son vermenin zamanı gelmiştir.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Sadece Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru ulusal özlemlerini ve aynı zamanda güvenliklerini yerine getiren müzakere edilmiş bir barışın, uzun vadeli bir barış ve istikrar getirebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.