Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Gazze için İnsani Ateşkes Çağrısı

Gazze'de durumun çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, insani ateşkes çağrısı yaptı. Detaylar haberde;
BM’den Gazze için İnsani Ateşkes Çağrısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) Gazze Sorumlusu Hamade el-Beyari tarafından İsrail- Filistin arasındaki gerilime ilişkin açıklama geldi. Gazze’deki durumun çok tehlikeli olduğuna işaret eden Beyari, insani ateşkes çağrısında bulundu.

Mevcut durumda birinci dereceden yapılması gerekenin ateşkes ya da insani ateşkes olduğuna işaret eden Beyari, böylece yardım çalışanlarının durumlarını değerlendirme imkanı bulabileceklerini söyledi.

Şu ana dek sahadaki durumları değerlendirecek güvenli bir ortam bulamadıklarına dikkat çekerek, “Gazze Şeridi’nde durumun gerçekten tehlikeli olduğu belli, zorlayıcı şartlar hiç olmadığı kadar ağır olabilir.” ifadelerini kullandı.

Gazze’de Tedarik Zinciri Koptu

Söz konusu şartlarda insani yardımların sunulmasının da tehlikelerle çevrili olduğuna vurguda bulunan Beyari, kentteki insani duruma ilişkin de bilgi verdi.

Tek elektrik santralinin yakıt olmadığı için çalışmasını durdurmak zorunda kaldığını bildirerek, bunun da Gazzelileri sağlık ve su hizmeti almak konusunda olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Gazze’de kaynak sıkıntısı olduğunu da dile getirerek, dış dünya ile Gazze arasındaki geçiş kapılarının tamamen kapalı olduğunu ve bu yüzden kentte tedarik zincirinin koptuğunu belirtti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) hazırladığı merkezlere sığınanların sayısının 280 bini aştığının bilgisini veren Beyari, ajansa bağlı bazı merkezlerin de sığınanları karşılamaya uygun olmadığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.