Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Çağrı: İnsanlık Doğaya Tuvalet gibi Davrandı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanların büyük kazançlar uğruna dünyadaki nimetleri zehirlediğini savundu. Guterres'in açıklamaları haberin detayında;
BM’den Çağrı: İnsanlık Doğaya Tuvalet gibi Davrandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen BM Biyolojik Çeşitlilik Konferansı’nda (COP15) gündemdeki sorunlara değindi. İnsanlığın çevreye verdiği zarara değinerek, doğaya karşı savaş açıp yıkım araçlarıyla kaos oluşturduğunu vurguladı.

Guterres,”Doğaya bir tuvalet gibi davranarak kendimizi yok ediyoruz.” diyerek artık insanlığın doğayla barış yapması gerektiğinin altını çizdi. İnsanlığın toprağı, suyu ve havayı kimyasal, böcek ilaçları ve plastiklerle zehirlendiğine dikkat çekti.

Çok Uluslu Şirketler Kazançları Uğruna Dünyaya Zarar Verdi

Çok uluslu şirketleri de suçlayan Guterres, kazanç elde ederken dünya nimetlerine zarar verdiklerini belirtti. Kontrolsüz ve orantısız ekonomik büyüme için insanlığın hırslı bir kitlesel yok oluş silahına dönüştüğünü savundu.

Doğanın ve biyolojik çeşitliliğin zarar gördüğünü ve bu durumun büyük bir insani maliyete sebep olduğunu söyledi. Bu maliyetin ise işsizlik, açlık, hastalık ve ölümlerle ölçülebileceğine işaret etti.

Ekosistemin bozulmasıyla oluşan yıllık kayıpların 2030 yılına kadar 3 trilyon dolara ulaşacağını öngördü. Su, gıda ve enerjideyse daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalınabileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Doğadaki Yıkımın Durdurulması için Son Bir Şans

17 bin katılımcı ve 900’ün üzerinde medya mensubunun katıldığı konferanstaki konuşmasında yıkımı durdurmak için son bir şans daha olduğuna değinen Guterres, “Bahane ve ertelemelerden kaçınmalıyız. Verilen sözler de tutulmalı.” diyerek durama dikkat çekti.

Açıklamalarında hükümetlere seslenen Guterres, biyolojik çeşitlilikle mücadele için cesur ve ulusal eylem planlarının geliştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.