Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Temsilcisi Suriye’de Ateşkes için Israrcı Olacak

BM Suriye Temsilcisi, ülkede zorlu sürecin devam ettiğini duyurarak ulusal bir ateşkes için çalışmaları sürdüreceklerini bildirdi. İşte detaylar;
BM Temsilcisi Suriye’de Ateşkes için Israrcı Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen bugün Şam’da rejimin Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. BM’nin Suriye’deki ateşkes için bastıracaklarını belirtti.

Suriye’nin şu anki ekonomik durumunun son derece zor olduğunu belirten Pedersen, yaklaşık 15 milyon vatandaşın insani yardıma muhtaç olduğuna işaret etti.

Mart 2020’de Türkiye ve Rusya’nın aracılık ettiği ateşkesi hatırlatan Pedersen, hala yürürlükte olan ateşkese rağmen çok fazla sivilin öldürüldüğünü bu yüzden de zorlu sürecin devam ettiğini aktardı. Bombardıman ve hava saldırılarının son iki yılda yüzlerce sivili öldürdüğünü kaydetti.

Ulusal bir ateşkes olasılığının olup olmadığını görmek için çalışmalara devam edileceğini ve siyasi sürecinse Suriye halkına barışını getirmediğini ekledi.

Suriye Halkının Yüzde 80’den Fazlası Yoksullukla Mücadele Ediyor

BM’nin hem ülke içinde hem de dışında mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin insani ihtiyaçları için çalışmaya devam edileceğine dair söz verdi.

GCM Yatırım Banner

Pedersen, Suriyelilerin yüzde 80’den fazlasının yoksulluk içinde yaşadığını paylaşarak, nüfusun büyük bir bölümünün ise insani yardıma bağımlı hale geldiğini aktardı. Suriye nüfusunun 2011’de 23 milyon olduğunun bilgisini vererek, çatışmaların yüz binlerce insanı öldürdüğünü ve yarısını da yerinden ettiğini kaydetti.

Aralık 2015’te oybirliği ile kabul edilen BM Güvenlik Konseyi’nin anımsatan Pedersen, Suriye’de barış için bir yol haritası olarak onaylandığını ve 2254 sayılı kararının işe yaramadığını vurguladı.

Bu kararın geçici bir yönetim organının oluşturulmasıyla başladığına değinen Pedersen, “İyi haber şu ki, tüm taraflar hala bu karara bağlı olduklarını söylüyorlar.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın