Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Tecavüze Uğrayan Ukraynalıların Kürtaj Hakkını Savundu

BM yetkilileri Rusya’nın tecavüzü bir savaş silahı olarak kullandığını belirtirken, mağdur olan kadınların kürtaj yaptırabilmeleri gerektiğini düşünüyor.
BM Tecavüze Uğrayan Ukraynalıların Kürtaj Hakkını Savundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Üç aya yakın zamandır devam eden savaş nedeniyle milyonlarca insan Ukrayna’dan kaçarak başka ülkelere sığındı. En fazla mültecinin gittiği ülkelerin başında ise Polonya yer alıyor. Rusya’nın işgalinden bu yana 3,3 milyon Ukraynalının Polonya’ya geçtiği biliniyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu’ndan (UNHCR) bir yetkili Ukrayna’da tecavüz ve cinsel şiddet haberleri üzerine açıklama yaptı. Savaştan kaçıp, Polonya’ya sığınan kadınların kürtaj da dahil olmak üzere uluslararası standartlardaki üreme haklarına erişimlerinin olması gerektiğini bildirdi.

Reuters’un haberinde Polonya’nın kürtaj konusu bakımından Avrupa’daki en kısıtlayıcı yasalara sahip olduğuna dikkat çekilirken, Ukrayna’da tecavüze uğrayan kadınların hamileliklerini sonlandırmaları istendiğinde, çok fazla zorlukla karşılaşacağı belirtildi.

Yetkili Gillian Triggs, “Polonya’da üreme hizmetleriyle ilgili olarak uluslararası standartları karşılamadığına inandığımız belirli politikalar var” şeklinde konuştu.

Tacize uğrayan kadınların yardıma ve danışmanlığa ihtiyacı olduğu aktarıldı. Bunların bazılarının kürtaj talep edebileceği ve konunun hükümet ile görüşüleceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

BM gözlemcilerinin Rus birliklerinin yaptığı toplu veya çocukların önünde tecavüz ile cinsel şiddet iddialarını doğrulamaya çalıştığı aktarıldı. Ulusalcı Hukuk ve Adalet partisinin 2015’te iktidara gelmesinin ardından kürtajın bölücü bir konu haline geldiği belirtilirken, ülkenin ağırlıklı olarak Katolik olduğuna dikkat çekildi.

Anayasa Mahkemesi iki yıl önce gebeliklerin sonlandırılmasının anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti.

La Strada-Ukrayna Başkanı Kateryna Cherepakha, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Rus birliklerinin tecavüzü savaş silahı olarak kullandığını ve 12 kadından bu konuda çağrı aldıklarını söyledi. “Bu sadece buzdağının görünen kısmı. Sesimizi duymanızı istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın