Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM, Suriyeli Mültecilerin Sınıra Yığılması Üzerine Türkiye’ye Desteğin Artırılmasını İstedi

Türkiye’nin Suriyeli mülteciler için Avrupa kapılarını açmasının ardından düzensiz göçmenler Yunanistan sınırına akın etti. BM Türkiye’ye verilen desteğin devam etmesi ve artırılması için uluslararası topluma çağrı yaptı.
BM, Suriyeli Mültecilerin Sınıra Yığılması Üzerine Türkiye’ye Desteğin Artırılmasını İstedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü İdlib’de Türk birliklerine yapılan saldırı sonrasında gece saatlerinde kritik öneme sahip bir açıklama geldi. Türkiye’den bir üst düzey yetkilisine dayandırılan habere göre, Suriyeli mültecilerin artık Avrupa’ya geçişine engel olunmayacak.

Türkiye’nin göçmenlere kapıları açmasıyla birlikte İzmir, İstanbul ve Çanakkale’deki birçok Suriyeli Yunanistan’a geçmek için sınır kapılarına akın etti. Yaşanan yoğunluğun ardından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, mülteciler için Türkiye’ye verilen desteğin devam etmesi ve artırılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İdlib’deki durumun daha kötüye gitmesi halinde Avrupa’ya göçlerin artacağı bildirildi.

Türkiye Kapılarını AçtıTürkiye ile Avrupa Birliği arasında 2016 yılında yapılan anlaşma kapsamında Yunanistan’a geçen kaçak göçmenler Türkiye’ye geri yollanıyordu. Ayrıca bu  mülteciler için Türkiye’ye 6 milyar Euro ödenmesine karar verilmişti. AB Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud, geçen yıl yaptığı açıklamada söz konusu anlaşma sayesinde düzensiz göçün %91 azaldığını söylemişti.

Ancak dün gece İdlib’de Türk birliklerinin vurulması ve 33 askerimizin şehit olmasının ardından, Suriyelilerin Avrupa’ya geçişine artık engel olunmayacağı bildirildi. Sahil güvenlikte ve sınırda gören alan Türk polislerine geri çekilmeleri yönünde talimat verildi.

Böylelikle Edirne’ye kadar giden düzensiz göçmenler yaya olarak Yunanistan sınırına doğru ilerlemeye başladı. Ancak bu gelişme üzerine BM’den açıklama gecikmedi. Uluslararası topluma Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye daha fazla destek verilmesi çağrısı yapıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Türk askerlerinin şehit olmasından dolayı derin endişe duyduğunu söyledi. İdlib’de derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Antonio Guterres, bir an önce harekete geçilmezse bölgede gerginliğin daha da tırmanacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu