Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM: Rusya Dünya Gıda Programı’na Tahıl Yardımı Önerisinde Bulunmadı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktör Yardımcısı Carl Skau, Rusya’nın BM'ye herhangi bir tahıl yardımı önerisinde bulunmadığını söyledi. Detaylar haberde;
BM: Rusya Dünya Gıda Programı’na Tahıl Yardımı Önerisinde Bulunmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Direktör Yardımcısı Carl Skau, Moskova’nın, Ukrayna tahılının Karadeniz’e güvenli bir şekilde ihraç edilmesine izin veren bir anlaşmadan çekilmesinden yaklaşık iki hafta sonra yeni açıklamalarda bulundu.

BM Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Skau, Rusya’nın BM Dünya Gıda Programı’na (WFP) tahıl yardımı önerisi için herhangi bir yaklaşımda bulunmadığını ifade etti.

WFP, Bu Yıl Buğdayın Yüzde 80’ini Ukrayna’dan Aldı

Dünyadaki gıda krizi hakkında değerlendirmelerde bulunan Skau, Ukrayna tahılının bu derece önemli bir kaynak olmasının nedenlerinden birinin operasyon bölgelerinin çoğuna yakın olması olduğunu söyledi.

Açıklamasında, “Operasyonlarımız için etkisi, potansiyel olarak daha maliyetli ve kesinlikle daha uzun yollara sahip olabilecek başka yerlere bakmamız gerekecek” ifadesini kullandı.

WFP’nin 2022 yılı tahılının yüzde 50’sini ve 2023 yılında buğdayın yüzde 80’ini Ukrayna’dan aldığı bilgisini paylaştı.

“İnsanlar, Müzakereleri Bekleyemez”

Dünyada milyonlarca insanın akut gıda güvensizliği içinde yaşamaya devam ettiğini ve Rusya’nın anlaşmadan çekildiği tarihten bu yana dünyada tahıl fiyatlarının yüzde 9 arttığına dikkati çekti.

“Dünyanın, büyük gıda kaynaklarına engelsiz erişimine ihtiyacı var” diyen Skau, yardıma muhtaç insanların müzakereleri veya diplomatik yolları bekleyemeyeceğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü St Petersburg’daki zirvede Afrikalı liderlere, Moskova’nın, Ukrayna’nın Afrika’ya yaptığı tahıl ihracatının yerini alabileceğini ve aylar içinde altı ülkeye on binlerce ton tahılı bedelsiz olarak sevkedeceklerini açıklamıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Putin’in bu açıklamasına atıfta bulunarak “Herkesi, her yerde etkileyen bu dramatik etkiyi bazı ülkelere bir avuç dolusu bağışla düzeltmemiz mümkün değil” ifadesini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu