Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM/Khiari’den Şiddetin Sonlanması için İki Devletli Çözüm Vurgusu

BM Orta Doğu, Asya ve Pasifikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Khiari, bölgede şiddet olaylarının sonlanması için iki devletli çözüme dikkat çekti. Detaylar;
BM/Khiari’den Şiddetin Sonlanması için İki Devletli Çözüm Vurgusu
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletlerin (BM) Orta Doğu, Asya ve Pasifikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Khaled Khiari, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sürerken kapsamlı siyasi çözümün önemine dikkat çekti. Çatışmaların acilen sonlandırılması çağrısında bulundu.

Khiari, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bölgesel örgütler ve ikili anlaşmaların çatışmaların barışçıl çözümüne katkısı hakkında düzenlenen oturumda açıklamalarda bulundu.

“Gereken Yapılmazsa Çatışmalar Yıllarca Sürecek”

Gazze’de çatışmaya bir an önce son verilmesi ve insani ateşkes çağrısını yineleyen isim, müzakere edilmiş iki devletli çözüm sağlanmaması halinde şiddet sarmalının süreceğine dikkat çekti.

Böyle bir çözüm sağlanamadığı müddetçe bölgenin yıllarca sürecek bir çatışmaya itileceği uyarısında bulundu.

Açıklamasının devamında, “İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki tehlikeli ve tırmanan durum, korkunç şiddete son verilmesi, acil insani ateşkes ve adil, kalıcı ve kapsamlı bir siyasi çözüme yönelik müzakerelere giden bir yola duyulan acil ihtiyacın acı bir hatırlatıcısıdır.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Daha etkili bir kolektif güvenlik sisteminin itici gücü diplomasi olmalıdır. Diplomasi risk almayı, ısrarı ve yaratıcılığı gerektirir.” diyen Khiari, benzer düşünen ülkeler arasında diplomatik etkileşimin önemli olduğunu, ancak aynı fikirde olmayanlar arasında bunun çok daha önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.