Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM, İran ile Nükleer Silah Müzakeresinde Büyük Beklentiye Sahip

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Mohammad Eslami ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Rafael Grossi, Tahran'da bir araya geldi.
BM, İran ile Nükleer Silah Müzakeresinde Büyük Beklentiye Sahip
HABER GİRİŞ

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rafael Grossi, İran ile bilim sektörü de dahil olmak üzere iki önemli konuda görüşmelerin sürdüğünü ve süreçle ilgili büyük beklenti olduğunu söyledi.

Rafael Grossi, diplomatların İran’ı, nükleer silah seviyesine yakın zenginleştirilmiş, ilan edilmemiş sahalarda bulunan uranyum izlerine yönelik bir IAEA soruşturmasında iş birliği yapmaya zorlamak adına toplantılar düzenliyor.

Müzakerelerde Beklenti Büyük

Grossi, küresel olarak önemli olan iki grup konu olduğunu belirterek, “Açıktır ki, nükleer programla ilgili İran ve ajansın üzerinde çalıştığı konularda ilerlemek, netlik sağlamak ve bu konuda inandırıcı güvenceler getirmek için ortak çalışmamız konusunda büyük beklenti var.” açıklamasında bulundu.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Mohammad Eslami ile birlikte kameralar karşısına geçen Gross, “Çok önemli olan ikinci konu, İran’la yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz bilimsel, teknik iş birliğiyle ilgili.” diye konuştu. Grossi, görüşmelerin “çalışma, dürüstlük ve işbirliği atmosferinde” gerçekleştiğini söyledi.

Eslami gazetecilere verdiği demeçte, İran’ın uranyumun yüzde 60 oranında parçalanabilir saflıkta zenginleştirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Yaptırımları Sonrası Süreç Durmuştu

Altı dünya gücüyle 2015 yılında imzalanan bir anlaşma uyarınca İran, uluslararası yaptırımlardan kurtulma karşılığında tartışmalı uranyum zenginleştirme programını durdurdu. Ancak anlaşma, 2018’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik sert yaptırımlarını geri çekmesi ve Tahran’ın anlaşmanın zenginleştirme konusundaki katı sınırlarını ihlal etmeye başlamasıyla çözülmeye başladı.

İran’ın, ilan edilmemiş üç bölgede bulunan uranyum izlerine yönelik yıllarca süren bir IAEA soruşturmasını engellemesi, Birleşmiş Milletler gözlemcisinin 35 ülkeden oluşan Guvernörler Kurulu’nun Kasım ayındaki son üç aylık toplantısında Tahran’ın soruşturmada acilen iş birliği yapmasını emreden bir kararı geçirmesine yol açtı.

Avrupa’daki diplomatlar, bu işbirliğinin gerçekleşmediğini ve Grossi’nin, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir görüşmenin çıkmaza son verilmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi. Yönetim kurulunun bir sonraki üç aylık toplantısı Pazartesi günü başlıyor.

Grossi, İran ile çok derin, ciddi ve sistematik bir diyaloğa sahip olmanın bir zorunluluk meselesi olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.