Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM Güvenlik Konseyi Rusya’ya Uzlaşma Çağrısında Bulundu

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi sonrası, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı.
BM Güvenlik Konseyi Rusya’ya Uzlaşma Çağrısında Bulundu
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıyacaklarını açıklamasının ardından, ordu Ukrayna topraklarına barış gücünü sağlamak amacıyla giriş yaptı.

Bu durum sonrasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Yapılan toplantıdan, Rusya’ya masaya dönme çağrısı yapıldı. Ukrayna’nın BM Temsilcisi Kyslytsya, Rusya’yı doğu bölgesinde gerginliği artırdığını belirterek, bölgeye işgal birliklerinin gönderilmesini kınadı.

Rusya’nın müzakereler için masaya dönmesi gerektiğini belirten BM temsilcisi, işgal birliklerinin derhal ve doğrulanabilir şekilde geri çekilmesini talep etti.

Rusya’nın 8 yıldır bölgede gerginliği artırdığını belirten Kyslytsya, “Hiçbir şeyden ve hiç kimseden korkmuyoruz. Kimseye hiçbir şey borçlu değiliz. Kimseye bir şey vermeyeceğiz” diye konuştu.

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield ise, Putin’in Minsk Anlaşmasını ihlal ettiğini ve Rusya’nın bununla kalmayacağını ifade etti.

Moskova’nın Donestk ve Luhansk’ı tanımasının Ukrayna’yı işgal etme girişiminin bir parçası olduğunu belirten Greenfield, askeri güçlerin geri çekilmesi ve diplomasi masasına geri dönülmesi çağrısında bulundu.

Rusya BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia ise diplomatik çözüme açık olduklarını ancak, Donbas’ta yeni bir katliama izin vermeyeceklerini ifade etti. Konsey toplantısında, Çin tüm taraflara sakinlik çağrısı yaparken, Japonya, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali halinde uluslararası yaptırım uygulama kararına katılacağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu