Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Görüş Ayrılıklarına Rağmen Taliban ile İletişim Sürdürülmeli

BM Afganistan Özel Temsilcisi Otunbayeva, görüş ayrılıkları olsa da uluslararası toplumun Taliban ile iletişimi sürdürmesi gerektiğini söyledi. Detaylar;
BM: Görüş Ayrılıklarına Rağmen Taliban ile İletişim Sürdürülmeli
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Miller (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, uluslararası toplumun kadın hakları ve kapsayıcı yönetim konusundaki yaklaşımları konusundaki derin görüş ayrılıklarına rağmen Afganistan’daki Taliban liderleriyle iletişim kurmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Afganistan oturumunda konuşan isim, diyaloğun sürmesinin Taliban’ı tanımak anlamına gelmediğini de belirtti.

“Taliban’ın Politikaları Kabul Edilemez”

Otunbayeva, kadınları kamusal yaşamdan ve eğitimden uzaklaştırmayı amaçlayan 50’den fazla Taliban kararnamesi nedeniyle katılımın önemli ölçüde zayıfladığını söyledi. Kadınların dışlanmasına yol açan politikaların uluslararası toplum tarafından kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ayrıca, yüzde 46’sı Taliban’ın hiçbir koşulda tanınmaması gerektiğini söyleyen Afgan kadınlarla yapılan 500’den fazla görüşmeye dayanan yeni bir BM raporuna da değindi.

“Ancak soru, bu politikalara rağmen fiili yetkililerle temasa devam edilip edilmeyeceği veya bu politikalar yüzünden ilişki kurmayı bırakıp bırakmayacağıdır.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

“Diyalog Tanıma Değildir”

Afganistan’daki BM Yardım Misyonu’nun (UNAMA) görüşünün, diyaloğu sürdürmeye devam edilmesi yönünde olduğunu söylerken “Diyalog tanınma değildir. Söz konusu politikaları kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor. Diyalogla bu politikaları değiştirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarıma dayalı bir toplum olan Afganistan’ın iklim değişimi nedeniyle meydana gelen kuraklıktan önemli ölçüde şekilde etkilendiğini söylerken BM üyesi ülkelere Afganistan yardım planını desteklemeleri çağrısında bulundu.

Yetersiz fonlama sebebiyle çok sayıda insani yardım programının sonlandırıldığına ve özellikle kış dönemi yaklaşırken acilen yardımların genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sözlerinin devamında, diyalog kapılarının kapanmaması ve diyaloğun değişime yol açması için çaba sarf etmeye devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.