Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Gıda Fiyatlarının Temmuz’da Düştüğünü Bildirdi

Birleşmiş Milletler gıda ajansı gıda fiyatlarında düşüşün sürdüğünü açıkladı.
BM Gıda Fiyatlarının Temmuz’da Düştüğünü Bildirdi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş nedeniyle, gıda fiyatlarında büyük artış meydana gelmişti. Küresel ölçekte gıda krizi endişeleri artarken, fiyatlar Mart ayında zirveye ulaşmıştı.

Gelen son veriler ise fiyatların düşmeye başladığını gösteriyor. Birleşmiş Milletler gıda ajansının dünya fiyat endeksi verileri, Temmuz’da fiyatların düştüğünü ortaya koydu.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen gıda fiyat endeksi, Temmuz’da yüzde 8,6 üşüşle 140,9 puana geriledi. Bu bir önceki aya kıyasla 13,3 puanlık bir düşüşü temsil ediyor. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre 16,4 puan yukarıda bulunuyor.

Belirsizlik Devam Ediyor

Fiyatlardaki düşüş 14 yılın en güçlü gerilemesi olarak kayıtlara geçti. FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, “Gıda emtia fiyatlarının çok yüksek seviyelerden düşmesi memnuniyetle karşılanıyor, ancak birçok belirsizlik devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Gelecekte üretimi olumsuz etkilemesi muhtemel küresel ekonomik bir görünümün yanı sıra, döviz oynaklığı ve yüksek gübre fiyatlarının, küresel gıda güvenliği için ciddi baskılar oluşturduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fiyatlar geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleştirilen görüşmelerin bir sonucu olarak Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru anlaşması ile düşüşe geçti. Savaş nedeniyle Ukrayna’nın depolarında tonlarca tahıl atıl durumda kalmıştı.

Gıda fiyatlarındaki artış, ülkelerin enflasyon oranlarında da yukarı yönlü bir hareket yaşanmasına neden oldu. ABD, İngiltere ve Euro bölgesinde enflasyon oranları tarihi seviyelere çıkmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın