Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Sekreteri: Kuşak ve Yol Girişimi Tarihi Bir Fırsat

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuşak ve Yol Girişimi'nin önemine değinirken tarihi fırsatların ortaya çıktığını söyledi. Detaylar...
BM Genel Sekreteri: Kuşak ve Yol Girişimi Tarihi Bir Fırsat
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol Girişimi’nin önemine değinirken yeşil ulaşım ve enerji sistemlerinin inşa edilmesi adına tarihi bir fırsatın ortaya çıktığını söyledi.

Guterres, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Girişimi Forumu’nun açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

“Kuşak ve Yol Girişimi Büyük Öneme Sahip”

Dünyada milyarlarca insanın temel hizmetlere erişiminin olmadığını söylerken bu çerçevede Çin’in başlatmış olduğu Kuşak ve Yol Girişimi’nin büyük öneme sahip olduğundan bahsetti.

Kalkınma desteği olmadan birçok gelişmekte olan ülkenin, son derece ihtiyaç duydukları altyapıdan yoksun kalacağını; altyapının insanlar ve ekonomiler için günlük yaşamın temeli olduğunu ifade etti.

Altyapı krizinin, barışı, sürdürülebilir kalkınmayı ve insan haklarını ilerletme çabaları sürecinde insanların bir sürü zorlukla karşı karşıya kaldığı bir dönemde ortaya çıktığını söylerken buna artan yaşam maliyetleri, artan eşitsizlikler ve varoluşsal iklim çöküşü tehdidinin de dahil olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Tarihi Fırsat Vurgusu

Bu krizin fırsata çevrilmesi gerektiğine, Kuşak ve Yol Girişimi’nin yeşil ulaşım ve enerji sistemlerinin inşa edilmesi için tarihi bir fırsat ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, “Dayanıklılık ve sürdürülebilirliği merkeze alan modern, yeşil şehirler, topluluklar, ulaşım ve enerji sistemleri inşa etmek için tarihi bir fırsata sahip olduğumuzu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin iki temel eylem alanında değerli katkılar sağlama potansiyelini gördüğüne de değinen Guterres, birincisinin gelişmekte olan ülkelerde ekonomik sürdürülebilirliği geliştirmek, ikinci temel eylem alanının ise çevresel sürdürülebilirliğin geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Girişim aracılığıyla yapılan yatırımların ülkelerin net sıfır karbon hedeflerine ulaşmasını destekleyebileceğini belirtirken “Birlikte, Kuşak ve Yol Girişimi sayesinde, altyapı krizini fırsata dönüştürebilir ve milyarlarca insan ile paylaştığımız gezegen için umut ve ilerleme sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.