Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Kurulu’nda Gazze için Kritik Tasarı Kabul Edildi

Birleşmiş Millet Genel Kurulu'nda Gazze'de insani ateşkes çağrısında bulunulan tasarının kabul edildiği duyuruldu. Gelişmeye dair detaylar haberin devamında;
BM Genel Kurulu’nda Gazze için Kritik Tasarı Kabul Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısını kabul etti. Yapılan oylamayla Gazze’de insani ateşkes çağrısı yapan kararname ezici çoğunlukla kabul edildi.

Ateşkes Çağrısı: Tasarı Kabul Edildi

Ürdün’ün girişimi ile oylanan ve bağlayıcı olmayan kararnameyi 120 üye kabul ederken, 14 üye reddetti. 45 üye ise çekimser kaldı.

Kararnamede, insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması için ateşkes ilan edilmesi ve rehinelerin ivedilikle serbest bırakılması çağrısı yapılırken tarafların uluslararası hukuk, uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku uyarınca yükümlüklerini yerine getirmeleri gerektiğine işaret edildi.

Bunun özellikle sivillerin ve sivil alt yapıların korunması için gerçekleşmesi gerektiğinin altı çizildi.

Acilen, tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlanması için çağrı yapılan kararda Gazze’ye insani erişim ve malzeme sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiğine vurgu yapıldı. Bu bağlamda BM örgütleri ve ortaklarına kesintisiz erişim verilmesi gerektiğinin önemine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

“Sivil Filistin halkının zorla yerinden edilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz.” denilirken İsrail-Filistin çatışmasının uluslararası hukuk ve BM kararlarına uygun şekilde sadece barışçıl yollarla ve iki devletli çözüm temelinde çözülebileceği vurgulandı.

İsrail’in saldırıları, bu akşam bölgenin kuzeyine yoğunlaşırken İsrail ordusu akşam saatlerinde obüs saldırılarını artırdı ve Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ne ciddi saldırılar gerçekleştirdi.

Filistin yetkili kurumları, Gazze Şeridi’ne düzenlenen yoğun saldırılar sonucu cep telefonu, internet erişimi hizmetlerinin tamamen kesildiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın